Zapadni Balkan: Korak bliže pristupanju EU

Zapadni Balkan: Korak bliže pristupanju EU

Bugarski parlament je u petak glasao za ukidanje veta na pregovore o pristupanju Severne Makedonije EU, ostavljajući loptu na strani Skoplja.

Nakon samita u četvrtak između 27 lidera EU i šest šefova vlada sa Zapadnog Balkana, uklanjanje veta, vezano za dugogodišnji kulturni i jezički spor između Sofije i Skoplja, podržalo je 170 bugarskih poslanika, 37 je glasalo protiv i 21 bio uzdržan. .

Bugarski premijer Kiril Petkov je ovu odluku pozdravio kao „istorijsku“. Pišući na Tviteru, on je potvrdio da je parlament odobrio francuski kompromisni predlog. Premijer je takođe istakao da je „integracija Zapadnog Balkana strateški interes EU“.

Ministarstvo spoljnih poslova je takođe brzo reagovalo na vest rekavši da Sofija nije „dodala nove zahteve Skoplju“ i da je spremna da odobri održavanje prve političke međuvladine konferencije nakon što Severna Makedonija potpiše bilateralni protokol.

Prema odluci parlamenta, ništa u procesu pristupanja Severne Makedonije EU ne može se „tumačiti kao priznanje ’makedonskog jezika‘ od strane Bugarske“. Sofija je takođe zadržala pravo da blokira pregovore Skoplja o kandidaturi za EU ​​u budućnosti, ako bude potrebno.

Sada parlament Severne Makedonije mora da odobri predlog uz francusko posredovanje pre nego što se veto zaista ukine.

Međutim, u četvrtak je severnomakedonski premijer Dimitar Kovačevski rekao da je „u sadašnjem obliku“ predlog „neprihvatljiv“ za njegovu zemlju.

Bugarska je uložila veto 2020. godine kada je Severna Makedonija, kandidat za članstvo u EU od 2005, zajedno sa Albanijom, trebalo da počne pregovore sa EU. Sofija želi da Skoplje zvanično prizna da su njegov jezik i kultura u suštini bugarski, da odustane od bilo kakvog antibugarskog stava i da pomene bugarsku manjinu u ustavu zemlje. Severna Makedonija odbija da ispuni te zahteve, rekavši da njen nacionalni identitet nije predmet rasprave.

Pošto proces pristupanja može da se odvija samo uz jednoglasnu podršku, bugarska opozicija je praktično stavila veto na pregovore, što je zauzvrat zaustavilo pregovore za Albaniju, pošto je ona sledeća na redu posle Severne Makedonije.