Većina studenata medicine na Univerzitetu Džons Hopkins više neće plaćati školarinu zahvaljujući poklonu od milijardu dolara od Bloomberg Philanthropies koji je objavljen u ponedeljak.
Počevši od jeseni, donacija će pokriti punu školarinu za studente medicine iz porodica koje zarađuju manje od 300.000 dolara. Za studente iz porodica koji zarađuju do 175.000 dolara biće pokriveni troškovi života i naknade.
Bloomberg Philanthropies je saopštio da se trenutno skoro dve trećine svih studenata koji traže diplomu doktora medicine na Džons Hopkinsu kvalifikuju za finansijsku pomoć, a 45 odsto sadašnjeg razreda takođe će primati troškove života. Škola procenjuje da će prosečni ukupni krediti diplomaca smanjiti sa 104.000 dolara trenutno na 60.279 dolara do 2029.
Poklon će takođe povećati finansijsku pomoć studentima na univerzitetskim školama za medicinske sestre, javno zdravlje i drugim postdiplomskim školama.
„Smanjenjem finansijskih barijera u ovim suštinskim oblastima, možemo osloboditi više studenata da nastave zanimanje za koje su strastveni – i omogućiti im da služe većem broju porodica i zajednica kojima su najpotrebniji“, Majkl Blumberg, osnivač Bloomberg Philanthropies i Bloomberg LP, navodi se u saopštenju u ponedeljak. Blumberg je diplomirao elektrotehniku na Univerzitetu Džon Hopkins 1964.
Poklon će ići zadužbini Džona Hopkinsa i svaki peni će ići direktno studentima, rekao je Ron Danijels, predsednik Univerziteta Džons Hopkins.
„Majk je zaista bio dirnut izazovima sa kojima su se profesije suočile tokom pandemije i herojskim naporima koje su uložili da zaštite i neguju američke građane tokom pandemije“, rekao je Danijels u intervjuu. „Mislim da je jednostavno želeo da prepozna važnost ovih oblasti i pruži ovu podršku kako bi se osiguralo da najbolji i najpametniji mogu da pohađaju medicinsku školu i školu za medicinske sestre i javno zdravlje.
Bloomberg Philanthropies je ranije poklonio 1,8 milijardi dolara Džonsu Hopkinsu 2018. kako bi osigurao da studenti dodiplomskih studija budu prihvaćeni bez obzira na prihode njihove porodice.
Džons Hopkins će biti najnovija medicinska škola koja će ponuditi besplatno školovanje većini ili svim studentima medicine.
U februaru Rut Gotesman, bivša profesorka na Medicinskom koledžu Albert Ajnštajn i udovica investitora sa Volstrita, objavila je da školi donira milijardu dolara. Poklon je značio da su četvorogodišnji studenti odmah dobili besplatnu školarinu, a svim ostalim studentima na jesen će biti ponuđena besplatna školarina.
U 2018. godini, Kenet i Elejn Langone dali su 100 miliona dolara Medicinskom fakultetu NIU Grossman kako bi školarinu učinili besplatnom za sve sadašnje i buduće studente medicine kroz fond za zadužbinarstvo. Par je dao drugi poklon od 200 miliona dolara 2023. Medicinskom fakultetu NIU Grossman Long Island kako bi garantovao besplatnu školarinu za sve studente medicine. Kenet Langone je suosnivač Home Depot-a.
Druge medicinske škole, kao što je Medicinska škola David Geffen u UCLA, nude stipendije zasnovane na zaslugama zahvaljujući oko 146 miliona dolara donacija od mogula industrije snimanja, Davida Geffena. Cleveland Clinic Lerner College of Medicine takođe nudi obrazovanje bez školarine za studente medicine od 2008. godine.
Kandis Čen, vanredni profesor na Univerzitetu Džordž Vašington, istraživala je društvene misije medicinskih škola i imala je snažnu reakciju na nedavne velike poklone Džonu Hopkinsu, NIU i Albertu Ajnštajnu.
„Zajedno sa medicinskim školama trenutno, mrzim ovo da kažem, ali oni ne uspevaju u smislu proizvodnje primarne zdravstvene zaštite, specijalista za mentalno zdravlje, kao i lekara koji će raditi i služiti u ruralnim i nedovoljno opskrbljenim zajednicama“, rekla je Čen. Volela bi da vidi da ovaj poklon ide na Medicinski koledž Mehari u Tenesiju, na primer, što je istorijski crnačka škola koja je proizvela mnoge lekare primarne zdravstvene zaštite koji rade u zajednicama koje imaju nedostatak.
Bilo je samo nekoliko prethodnih donacija od milijardu dolara univerzitetima u SAD, od kojih je većina stigla u poslednjih nekoliko godina.
2022. godine, rizični kapitalista Džon Doer i njegova supruga En dali su 1,1 milijardu dolara Univerzitetu Stenford za novu školu koja se fokusira na klimatske promene.
Mala škola liberalnih umetnosti, McPherson College, u Kanzasu, od 2022. godine dobila je dva odgovarajuća obećanja od anonimnog donatora u ukupnom iznosu od milijardu dolara. Škola, koja ima oko 800 upisanih učenika, ima program za restauraciju automobila i nalazi se oko 57 milja severno od Vičite u Kanzasu.
Blumberg, bivši gradonačelnik Njujorka, dao je 3 milijarde dolara u dobrotvorne svrhe 2023. godine, što ga čini jednim od najvećih donatora, prema istraživanju Chronicle of Philanthropi.