Zagađeni ekonomski centar Nigerije Lagos zabranjuje stiropor, plastiku

Zagađeni ekonomski centar Nigerije Lagos zabranjuje stiropor, plastiku

Nigerijska savezna država Lagos, koja uključuje veliki ekonomski kapital zemlje sa više od 20 miliona ljudi, najavila je zabranu stiropora i plastike za jednokratnu upotrebu kako bi se suzbilo zagađenje.

Državna vlada je u saopštenju u nedelju navela da će zabrana stupiti na snagu odmah, ali stručnjaci za životnu sredinu kažu da bi njeno sprovođenje i sprovođenje moglo biti komplikovano.

Mnogi ulični prodavci i pijace u Lagosu koriste kontejnere od stiropora za posluživanje i isporuku hrane ili proizvoda, a plastični i drugi kontejneri zasipaju puteve i blokiraju odvode u megapolisu.

„Praćenje opasnosti koju plastika za jednokratnu upotrebu, posebno nebiorazgradivi stiropor izaziva po životnu sredinu, vlada države Lagos… ovim objavljuje zabranu upotrebe i distribucije stiropora i druge plastike za jednokratnu upotrebu“, okolina Lagosa komesar je rekao na Ks.

Neki Nigerijci su pozdravili inicijativu, ali su drugi doveli u pitanje njenu primenu i šta bi bila alternativa za trgovce i proizvođače.

Folavemi Umunna, suosnivač Inicijative za zaštitu klime i životne sredine, rekao je da je taj potez pozitivan ako se program pravilno sprovodi.

„Ovo je divna vest za životnu sredinu na različitim nivoima i ako se ovo efikasno sprovede, može da smanji značajnu količinu emisije CO2 u tonama u perimetru države Lagos“, rekla je ona.

„Ovo je pored društvene pretnje blokiranja drenaže i negativnog uticaja na biodiverzitet mora.“

Smešten između laguna i Atlantskog okeana, Lagos se suočava sa mešavinom klimatskih problema, sa mnogim delovima koji su već gusto naseljeni i izloženi riziku od poplava.

Druge afričke zemlje kao što su Kenija i Uganda pokušale su da uvedu zabranu plastičnih kesa.

Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) procenjuje da se u mora, reke i jezera svakog dana baci 2.000 kamiona za smeće od plastike.

Svake godine oko 19-23 miliona tona plastičnog otpada iscuri u svetske vodene ekosisteme, kaže UNEP.