Retka pojava obilnih padavina ostavila je spektakularne plave lagune usred palmi i peskovitih dina pustinje Sahare, donoseći više vode nekim od najsušnijih regiona u zemlji nego što su videli u poslednjim decenijama.
Jugoistočna pustinja Maroka, jedno od najsušnijih mesta na svetu, doživela je neuobičajenu kišu u kasno leto, kada je marokanska vlada izvestila o padavinama koje su u dva dana u septembru premašile godišnje prose u nekoliko područja sa manje od 250 milimetara godišnje. U selu Tagounite, smeštenom oko 450 kilometara južno od glavnog grada Rabata, zabeleženo je više od 100 milimetara padavina u samo 24 sata.
Oluje su stvorile upečatljive slike vode koja šiklja kroz saharski pesak, dok su NASA sateliti zabeležili kako voda ponovo ispunjava jezero Iriki, poznato korito koje je bilo suvo više od 50 godina. U turističkim zajednicama, 4×4 vozila su se probijala kroz lokve, a lokalni stanovnici su s oduševljenjem posmatrali ovu neobičnu pojavu.
Husin Juabeb iz Generalnog direktorata za meteorologiju Maroka izjavio je: „Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali ovoliko kiše za tako kratko vreme.“ Meteorolozi su nazvali ovu pojavu ekstratropskom olujom, koja može značajno promeniti klimatske obrasce u regionu u narednim mesecima i godinama, zadržavajući više vlage u vazduhu i potencijalno izazivajući nove oluje.
Nakon šest uzastopnih godina suše, koje su predstavljale ozbiljne izazove za poljoprivrednike i stanovnike, obilne padavine pružaju nadu za ponovno popunjavanje velikih podzemnih vodonosnih slojeva ispod pustinje. Tokom septembra, prijavljeno je da su pregrađeni rezervoari u regionu počeli da se pune rekordnim stopama.
Međutim, i pored ovih pozitivnih efekata, voda koja je šikljala kroz pesak i oaze donela je i tragediju, ostavljajući više od 20 mrtvih u Maroku i Alžiru, kao i štetu na poljoprivrednim usevima. Marokanska vlada je već počela da dodeljuje sredstva za hitnu pomoć, uključujući i područja pogođena prošlogodišnjim zemljotresom.
Ove padavine su podstakle razgovore o mogućim promenama u klimatskim obrascima u regionu, a mnogi se nadaju da će obilje vode doneti olakšanje u pustinjskoj zajednici koja se borila sa sušom i nedostatkom resursa.