Niskotarifni prevoznik Vizz Air istražuje pokretanje letova za Saudijsku Arabiju, što je deo ambiciozne strategije širenja kako turistička industrija izlazi iz pandemije.
Avio-kompanija koja se nalazi na londonskoj berzi saopštila je u utorak da je potpisala memorandum o razumevanju sa saudijskom vladom za istraživanje „mogućnosti razvoja tržišta avio-kompanija“ u zemlji, koja se nada da će proširiti svoju avio-industriju i turističku industriju.
Saudijska Arabija je postavila planove da utrostruči broj putnika koji lete u zemlju do 2030. godine, što je potez za koji je Viz rekao da predstavlja „mogućnosti bez presedana“ za avio-kompanije i lanac snabdevanja avio industrije.
Vizz se brzo proširio sa svog mađarskog domaćeg tržišta kako bi ponudio mrežu letova koja se širi širom Evrope i delova centralne Azije i Bliskog istoka.
Prevoznik je 2019. godine osnovao novu avio-kompaniju, Vizz Air Abu Dhabi, svoju prvu uspostavljenu bazu van Evrope i zajedničko preduzeće sa državnim Abu Dhabi Development Holdingom.
U to vreme, šef Vizza Jožef Varadi rekao je da je odluka zasnovana na njegovom uverenju da će se „centar avijacije“ pomeriti sa zapada na istok, napominjući da su aerodromi u zapadnoj Evropi sve ograničeniji i skuplji.
Analitičari za avijaciju u berzanskom posredniku Goodbodi rekli su da očekuju da će se Vizz fokusirati na prevoz radnika između Saudijske Arabije i indijskog potkontinenta, kao i na povezivanje novog „mega aerodroma“ u Rijadu sa glavnim gradovima u centralnoj i istočnoj Evropi.
„Slično dogovoru sa Abu Dabijem, pretpostavljamo da će Vizz dobiti atraktivne ponude za aerodromske naknade, gorivo i, moguće, pristup kapitalu“, rekao je Gudbodi.
Vizz-ovo rukovodstvo se držalo bikovske strategije širenja čak i kada je pandemija probila vazduhoplovnu industriju, a akcije su dostigle rekordne vrednosti čak i kada su se rivali borili.
Ali njeno bogatstvo se promenilo i njene akcije su pale skoro 40 odsto ove godine. Njena izloženost višim cenama nafte uznemirila je investitore zbog odluke da ne zaštiti svoje buduće potrebe za gorivom, koja je na kraju poništena. Nije joj pomoglo ni njeno izlaganje istočnoj Evropi nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Varadiju je prošle godine ponuđen bonus od 100 miliona funti ako bi mogao da poveća cenu akcija avio-kompanije, koja je trenutno nešto ispod 30 funti, na 120 funti tokom pet godina.
Vizzov poslovni model zasnovan je na organskom rastu i stimulisanju potražnje za letovima na neiskorišćenim tržištima, ali je avio-kompanija takođe pokrenula iznenadni pristup preuzimanju rivala EasiJet-a koji je na berzi u Velikoj Britaniji, koji je odbijen prošle jeseni.