Žene u zdravstvenoj zaštiti češće doživljavaju verbalno zlostavljanje, seksualno uznemiravanje i maltretiranje, dok muškarci češće doživljavaju fizičko nasilje, prema studiji objavljenoj na mreži 2. jula u PLOS Global Public Health.
Sioban Nelson, R.N., Ph.D., sa Univerziteta u Torontu, i kolege su sproveli pregled i izveštaj o rasprostranjenosti i faktorima rizika rodno zasnovanog nasilja na radnom mestu (GB-VPV) u zdravstvenim ustanovama. U analizu su uključeni podaci iz 226 studija.
Istraživači su otkrili da je više žena nego muškaraca iskusilo nefizičko nasilje, uključujući verbalno zlostavljanje, seksualno uznemiravanje i maltretiranje, u svim studijama. U poređenju sa ženama, muškarci su doživeli više fizičkog nasilja. Karakteristike koje su bile osetljive na pol uključivale su mlađi uzrast, manje iskustva, promene dužnosti, specifične kliničke postavke, niži profesionalni status, organizacionu hijerarhiju i status manjine, što je odražavalo strukturne nedostatke žena na radnom mestu.
„Reperkusije GB-VPV-a odjekuju u celom sistemu zdravstvene zaštite, što dovodi do značajnog osipanja pružaoca usluga, kompromitovane brige o pacijentima i preopterećene zdravstvene infrastrukture koja se bori da zadovolji potrebe društva“, pišu autori. „Priznajemo da gledanje na jednu analitičku kategoriju, kao što je rod, negira složene načine na koje druge društvene kategorije utiču na iskustva VPV-a.“