Vijetnam se suočava sa gubicima od 3 milijarde dolara godišnje zbog porasta nivoa slane vode

Vijetnam se suočava sa gubicima od 3 milijarde dolara godišnje zbog porasta nivoa slane vode

Vijetnam se suočava sa gubicima useva od skoro 3 milijarde dolara godišnje jer sve više slane vode prodire u obradivo zemljište, izvestili su u nedelju državni mediji, pozivajući se na novo istraživanje.

Šteta bi se verovatno usredsredila na region delte Mekonga, poznat kao „vijetnamska činija za pirinač“ jer obezbeđuje hranu i sredstva za život desetinama miliona ljudi, pokazalo je istraživanje ministarstva životne sredine te zemlje.

Nivoi slane vode su često viši u sušnoj sezoni, ali se pojačavaju zbog porasta nivoa mora, suša, plimnih fluktuacija i nedostatka slatke vode uzvodno.

Rezultirajući gubici useva mogli bi da iznose 70 triliona donga (2,94 milijarde dolara), izvestili su državni mediji VnEkpress, pozivajući se na novo istraživanje Instituta za nauku o vodnim resursima, koji je pod ministarstvom životne sredine.

Istraživanje koje je pronađeno među najugroženijim delovima regiona bila bi najjužnija provincija Ka Mau, koja bi mogla da izgubi oko 665 miliona dolara.

Provincija Ben Tre mogla bi se suočiti sa gubicima od otprilike 472 miliona dolara, prema studiji koja je predstavljena u petak na konferenciji o upravljanju vodnim resursima.

Prema sadašnjem scenariju, voćke čine 29 odsto štete u delti Mekonga, dok usevi čine 27 odsto, a pirinač skoro 14 odsto“, navodi se u nalazima.

„Industrija ribarstva čini 30 odsto, što je ekvivalentno više od 21.000 milijardi donga (840 miliona dolara)“, dodaje se.

Predviđeni su veći gubici za region u budućnosti, koji će porasti preko 3,1 milijarde dolara, navodi se u studiji.

Ranije ovog meseca, Ministarstvo za vodne resurse upozorilo je da bi prodor slane vode mogao da utiče na oko 80.000 hektara farmi pirinča i voća u delti Mekonga.

Prodor soli na području između 2023-2024 bio je veći od proseka, prema podacima Nacionalnog centra za hidrometeorološku prognozu.

Delta je pretrpela neuobičajeno dug toplotni talas u februaru, što je dovelo do suše u nekoliko oblasti i niskog nivoa vode u kanalima u regionu.