Vijetnam će zahtevati od korisnika društvenih medija da verifikuju identitet

Vijetnam će zahtevati od korisnika društvenih medija da verifikuju identitet

Vijetnam planira da zamoli sve korisnike društvenih medija na platformama kao što su Fejsbuk, Jutjub i TikTok da verifikuju svoj identitet, navodeći potrebu za borbom protiv onlajn prevara.

Nacija jugoistočne Azije ima jednu od najviših stopa prevara na mreži u Aziji, sa finansijskim, identitetskim i romantičnim prevarama koje su posebno uobičajene, prema Globalnoj alijansi za borbu protiv prevara.

Ali ograničenja društvenih medija takođe koristi komunistička država da ograniči slobodu izražavanja, a vladini kritičari sa onlajn pratiocima su redovno na meti.

„Neidentifikovani nalozi na društvenim mrežama će biti obrađeni“, rekao je Ngujen Tan Lam, zamenik ministra informacija i komunikacija, bez detaljnijeg objašnjenja.

Nova vladina uredba o onlajn informacijama koja bi trebalo da bude objavljena kasnije ove godine učiniće tu meru obaveznom, rekao je Lam, prema izveštaju objavljenom u ponedeljak na veb stranici ministarstva.

Lam je dodao da ponekad vlasti nisu mogle da pronađu korisnike društvenih medija koji su prekršili zakon jer su koristili prekogranične platforme.

Ova mera će, kako je rekao, „sprečiti korišćenje tih platformi za stvaranje grupa za prevare kojima se ne može ući u trag“.

Nisu saopšteni detalji o potencijalnim kaznama za kršenje ovog zakona.

Ovaj potez dolazi mesec dana nakon što su vlasti rekle da će ispitati TikTok zbog navodnog „toksičnog sadržaja“ koji se nalazi u veoma popularnoj aplikaciji za deljenje videa u kineskom vlasništvu.

Vijetnam je takođe zatražio od stranih tehnoloških kompanija da osnuju predstavništva u Vijetnamu i čuvaju podatke u toj zemlji.

Taj uslov je deo sveobuhvatnog zakona o sajber bezbednosti koji je uveden 2018. i koji primorava Fejsbuk i Gugl da u roku od 24 sata uklone postove za koje se smatra da predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost.

Facebook, TikTok i Jutjub ne traže od korisnika u Vijetnamu da verifikuju svoj identitet.

Ranije ove godine, vlasti su naredile korisnicima mobilnih telefona da verifikuju svoj identitet i nakon toga blokirale oko 1,2 miliona SIM kartica.