Vatikan proterao osnivača peruanskog verskog pokreta Sodalitium nakon istrage o zloupotrebama i korupciji

Vatikan proterao osnivača peruanskog verskog pokreta Sodalitium nakon istrage o zloupotrebama i korupciji

Vatikan je u sredu proterao osnivača uticajnog peruanskog verskog pokreta Sodalitium Christianae Vitae, nakon više od decenije umanjivanja navoda o seksualnom i psihičkom zlostavljanju i finansijskoj korupciji.

Dekret Vatikanske kancelarije za verske redove usledio je nakon što je papa Franja prošle godine naredio istragu na visokom nivou o Sodalitijumu od strane najviših vatikanskih stručnjaka za seksualno zlostavljanje kako bi se došlo do dna skandala. Prethodne komisije i istrage nisu uspele u potpunosti da reše probleme grupe.

Prema dekretu, koji je objavljen na sajtu peruanske biskupske konferencije, Franja je dao svoje izričito ovlašćenje da izbaci Luisa Fernanda Figarija iz pokreta, iako kanonsko pravo nije precizno pokrilo njegovo navodno nedolično ponašanje.

Figarijevo ponašanje bilo je „nespojivo i stoga neprihvatljivo za člana crkvene institucije, kao i izazivanje skandala i ozbiljne štete za dobro crkve i pojedinih vernika“, navodi se u saopštenju. Proterivanje bi vratilo pravdu narušenu Figarijevim ponašanjem „tokom mnogo godina i zaštitilo bi u budućnosti individualno dobro vernika i crkve“, navodi se u saopštenju.

Figari je osnovao pokret 1971. kao laičku zajednicu da regrutuje „vojnike za Boga“, jedno od nekoliko katoličkih društava nastalih kao konzervativna reakcija na levičarski pokret teologije oslobođenja koji je zahvatio Latinsku Ameriku, počevši od 1960-ih. Na svom vrhuncu, grupa je brojala oko 20.000 članova širom Južne Amerike i Sjedinjenih Država. Imao je ogroman uticaj u Peruu.

Žrtve Figarinog zlostavljanja prvi put su se žalile nadbiskupiji u Limi 2011. Ali ni lokalna crkva ni Sveta stolica nisu preduzele konkretne mere sve dok jedna od žrtava, Pedro Salinas, nije napisala knjigu u kojoj je detaljno opisana izopačena praksa Sodalitijuma „Pola monasi, poluvojnici “, 2015.

Sodalitium je kasnije naručio spoljnu istragu koja je otkrila da je Figari bio „narcisoidan, paranoičan, ponižavajući, vulgaran, osvetoljubiv, manipulativan, rasista, seksista, elitista i opsednut seksualnim pitanjima i seksualnom orijentacijom“ članova Sodalitijuma.

Spoljna istraga, objavljena 2017. godine, otkrila je da je Figari sodomizirao svoje regrute i primorao ih da maze njega i jedni druge. Voleo je da ih gleda kako „dožive bol, nelagodu i strah“ i ponižavao ih je pred drugima kako bi poboljšao svoju kontrolu nad njima, navodi se u izveštaju.

Ipak, Sveta stolica je odbila da izbaci Figarija iz pokreta 2017. i samo mu je naredila da živi odvojeno od zajednice Sodalitium u Rimu i da prekine svaki kontakt sa njom. Vatikan je naizgled bio vezan kanonskim pravom koje nije predviđalo takve kazne za osnivače verskih zajednica koji nisu bili sveštenici. Salinas je to nazvao „zlatnim izgnanstvom“.

Proterivanje u sredu takođe dovodi u pitanje samu osnovu i dalje postojanje Sodalitijuma, pošto su takvi verski pokreti uvek čvrsto vezani za svog osnivača i prvobitnu inspiraciju pokreta.

Ostalo je nejasno da li će uslediti još neke odluke o Sodalitijumu, koji kontroliše značajne ekonomske interese.

Figarijevo proterivanje je drugi kadrovski korak Franje nakon što su se vatikanski istražitelji zlostavljanja vratili iz Perua prošle godine. Franja je u aprilu prihvatio ostavku peruanskog nadbiskupa i člana Sodalitijuma, nadbiskupa Piura Hozea Egurena, koji je tužio Salinasa i još jednog novinara zbog njihovih izveštaja o Sodalitijumu.

Pored Figarijevih sopstvenih zloupotreba, njihovo izveštavanje je razotkrilo navodno prisilno iseljenje seljaka na zemlje u Egurenovoj eparhiji od strane investitora za nekretnine povezan sa Sodalitiumom.

Sodalitium je u prošlosti govorio da je sarađivao sa vatikanskom istragom. Citira se da je Figari rekao da je nevin, ali je navode u „Pola monasi, polu vojnici“ nazvao uverljivim.