Uzgoj pilića u Japanu datira iz četvrtog veka pre nove ere

Uzgoj pilića u Japanu datira iz četvrtog veka pre nove ere

Na lokalitetu Karako-Kagi otkriveni su konačni dokazi o uzgoju pilića u periodu Jajoi u Japanu.

Piletina je jedna od najčešćih domaćih životinja, sa trenutnom procenjenom populacijom od preko 33 milijarde jedinki. Uzgajaju se zbog mesa i jaja i mogu se držati kao kućni ljubimci.

Veruje se da je piletina bila pripitomljena u jugoistočnoj Aziji pre oko 3.500 godina, nakon čega je prenošena u sve krajeve sveta. Tačan datum uvođenja uzgoja pilića u Japan je pod raspravom, jer ne postoje istorijski zapisi, a arheološki dokazi su neubedljivi.

Profesor Masaki Eda iz Muzeja Univerziteta Hokaido predvodio je tim da otkrije najranije ubedljive dokaze o uzgoju pilića u Japanu. Nalazi, koji pokazuju da su kokoške uzgajane na lokalitetu Karako-Kagi, naselju iz perioda Jajoi [5. vek pre nove ere do oko 2. veka pre nove ere], objavljeni su u časopisu Frontiers in Earth Sciences.

„Kokoške i njihovi divlji rođaci pripadaju porodici ptica zvanih Phasianids, koja uključuje fazane, ćurke i prepelice“, objašnjava Eda. „Kosti juvenilnih fazanida pronađenih na arheološkim nalazištima ne mogu se neosporno identifikovati kao da pripadaju pilićima ili divljim fazanima slične veličine. Identifikacija juvenila je važna, jer bi to ukazalo na to da je došlo do uzgoja pilića.“

Lokalitet Karako-Kagi, u današnjem gradu Tavaramoto, u prefekturi Nara, smatra se naseljem koje je igralo ulogu vođe regiona Kinki tokom perioda Jajoi. Postoji više arheoloških iskopina u ovoj oblasti; jedno takvo iskopavanje, na 58. istraživačkom mestu, dalo je deset kostiju phasianida, od kojih su četiri pripadale mladim pticama.

Tim je koristio tehniku pod nazivom Zooarchaeologi bi Mass Spectrometri (ZooMS) da analizira kolagen u dve juvenilne phasianidne kosti. Prethodni Edin rad je pokazao da domaća piletina i japanski divlji fazani imaju različite ZooMS otiske prstiju; ZooMS je otkrio da obe kosti pripadaju pilićima. Kolagen iz jedne od kostiju takođe je bio ugljenik iz perioda 381–204 pre nove ere, što odgovara srednjem Iajoi periodu.

„Deset od jedanaest ranije otkrivenih kostiju odraslih pilića iz ovog perioda pripadalo je mužjacima; stoga se smatralo da se uzgoj pilića nije mogao dogoditi na japanskom arhipelagu“, rekao je Eda.

„Identifikovanjem kostiju maloletnih pilića, pružamo jasne dokaze da je u tom vremenskom periodu došlo do uzgoja — što je ujedno i najranije vreme kada su pilići mogli biti uvedeni u Japan. Pored toga, Karako-Kagi se smatra važnim trgovačkim središtem Jajoja perioda, pa postoji mogućnost da je ovaj status faktor u uzgoju pilića tokom perioda“.

Arheološka otkrića pilića u Japanu pokazuju da je odnos čoveka i kokoške bio veoma različit od onog koji su otkrile arheološke studije u Kini i Evropi. Buduća istraživanja će se fokusirati na razumevanje ovih razlika.