Uticaj pandemije na preduzetništvo širom sveta je „mešovit“

Uticaj pandemije na preduzetništvo širom sveta je „mešovit“

Uticaj pandemije na globalno preduzetništvo varira u različitim ekonomijama, pokazalo je novo istraživanje.

Global Entrepreneurship Monitor prati procenat odraslih koji započinju ili vode novi posao – koji se naziva „Ukupna preduzetnička aktivnost u ranoj fazi“ (TEA).

Na osnovu intervjua sa više od 175.000 pojedinaca i stručnjaka iz 51 ekonomije, najnoviji izveštaj pokazuje da su zemlje iskusile različite uticaje pandemije. Dvanaest od 38 ekonomija koje su učestvovale u GEM-ovom istraživanju odrasle populacije (APS) i pre pandemije 2019. i nakon pandemije 2022. godine, prijavilo je znatno viši nivo TEA u 2022. u poređenju sa pre pandemije, a 16 u kojima nivoi TEA dramatično pao. U 10 od tih ekonomija došlo je do minimalnih promena.

Uticaj pandemije na percepciju preduzetnika takođe je bio veoma raznolik. Bilo je 12 ekonomija u kojima je procenat odraslih koji vide dobre lokalne prilike za pokretanje biznisa pao za pet ili više poena, dok je taj procenat porastao za više od pet poena u devet ekonomija.

Jedno od objašnjenja za ove razlike može biti nivo podrške koju su vlade bile spremne – i sposobne – da ponude preduzećima i domaćinstvima tokom pandemije.

Sreevas Sahasranamam, jedan od koautora ovog izveštaja i vanredni profesor za preduzetništvo i inovacije na Strathclide Business School u ​​Glazgovu, Ujedinjeno Kraljevstvo, rekao je: „Uočavamo da strah od neuspeha predstavlja ozbiljno ograničenje za pokretanje biznisa u mnogim ekonomijama svih zemalja. prihodovne grupe. U velikom broju ekonomija, veliki procenat odraslih se slaže da je pokretanje biznisa relativno lako i vide dobre mogućnosti za pokretanje biznisa na lokalnom nivou. Međutim, oko polovine onih koji vide takve prilike je ipak odvraćano od preduzimanja radnji strahom od neuspeh.“

Istraživanje je pokazalo da su Ujedinjeni Arapski Emirati drugu godinu zaredom broj jedan za okruženje koje najviše podržava preduzetništvo u GEM indeksu konteksta (NECI). GEM definiše preduzetnički kontekst određene privrede u smislu 13 različitih karakteristika, označenih kao okvirni uslovi za preduzetništvo (EFC).

NECI rezultati su zasnovani na ocenama Okvirnih uslova za svaku od 51 privrede koja učestvuje. Najmanje 36 stručnjaka je odabrano da procene izjave koje čine ocene, koje se mogu porediti u različitim zemljama. U 2022. godini, UAE su bili na prvom mestu za sedam od 13 Okvirnih uslova i na prvom mestu ukupno.

Teemu Kautonen, profesor na Univerzitetu Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji vodi nacionalni tim GEM UAE, rekao je: „Preduzetništvo ostaje visoki prioritet u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, sa nedavno pokrenutim ‘Projektima 50’ koji ciljaju na narednih 50 godina razvoja. rezultati ukazuju na uspeh nedavnih vladinih inicijativa i napore svih zainteresovanih strana u našem preduzetničkom ekosistemu“.

Aileen Ionescu-Somers, izvršni direktor GEM-a, dodala je „Stanje EFC-ova može ohrabriti i omogućiti, ili obeshrabriti i ograničiti aktivnosti pokretanja. Na kvalitet EFC-ova direktno utiče vladina politika, i stoga je GEM-ov NECI koristan strateški alat za donosioci odluka koji žele da neguju preduzetništvo, izgrade snažan preduzetnički ekosistem i osnaže preduzetnike.“