Nova studija je otkrila da preteće poruke protiv piraterije zapravo mogu dovesti do toga da ljudi piratiraju više digitalnog sadržaja u nekim slučajevima – iako muškarci i žene imaju tendenciju da veoma različito reaguju na poruke koje se koriste.
Utvrđeno je da muškarci obično povećavaju ponašanje piraterije nakon što su videli poruke koje su pretile pravnim tužbama i drugim negativnim posledicama zbog piraterije, dok su kod žena poruke protiv piraterije obično imale željeni efekat.
Istraživači koji stoje iza studije, sa Univerziteta u Portsmutu u Velikoj Britaniji, kažu da ona pokazuje važnost različitih vrsta poruka za različite polove – dok takođe pokazuje koliko je važan ton kampanja.
„Već znamo da postoji mnogo rodnih razlika u pirateriji jer muškarci više piratiraju nego žene – misle da je to prihvatljivije i manje rizično“, kaže Kejt Vitman, bihejvioralni ekonomista sa Univerziteta u Portsmutu.
„Ono što smo želeli da pogledamo u ovom istraživanju je da li su poruke za borbu protiv piraterije imale drugačiji efekat na muškarce i žene.
Za potrebe studije, koja je obuhvatila 962 odrasla učesnika, korišćena su tri različita tipa poruka: dve preteće kampanje koje ocrtavaju pravne i bezbednosne posledice digitalne piraterije, i jedna koja je bila više edukativnog i prosocijalnog tona.
Dok obrazovna poruka nije imala primetne efekte na nivoe piraterije, agresivnije i preteće poruke izazvale su suštinski različite reakcije među polovima. Najpreteća poruka dovela je do porasta namera piraterije za 18 odsto od strane muškaraca – i do 52 odsto pada kod žena.
„Istraživanje pokazuje da poruke protiv piraterije mogu nenamerno povećati pirateriju, što je fenomen poznat kao psihološka reakcija“, kaže Vitmen.
„Sa stanovišta evolucione psihologije, muškarci imaju jaču reakciju na ugrožavanje njihove slobode i stoga rade suprotno.
Ovo nije prva studija koja sugeriše da poruke protiv piraterije dovode do više piraterije, a rezultati eksperimenata su takođe pokazali da su oni koji su već bili najpovoljniji prema privatnosti pokazali najveću razliku u svojim namerama da povećaju količinu sadržaja koji pirate nakon što je video poruke protiv piraterije.
Za potrebe studije, piratstvo se smatralo preuzimanjem digitalnog sadržaja neovlašćenim putem. Procenjuje se da košta filmsku, TV i muzičku industriju desetine milijardi dolara godišnje.
Ako taj broj opadne, kažu istraživači, medijske kompanije treba da razmisle o tome kako nateraju ljude da razmišljaju o pirateriji. Preteće poruke mogu biti najdramatičnija opcija, ali možda nisu najefikasnija.
„Ova studija pokazuje da muškarci i žene različito obrađuju preteće poruke“, kaže Vitmen. „Jasno je da postoji potreba za prilagođenim pristupom u razmjeni poruka protiv piraterije, ali ako poruke ne mogu biti precizno ciljane na određene polove, najbolje ih je izbjegavati jer bi mogle dovesti do porasta piraterije.“