Upozorenja izdata u Kaliforniji nakon što je ptičji grip potvrđen u sirovom mleku

Upozorenja izdata u Kaliforniji nakon što je ptičji grip potvrđen u sirovom mleku

Konzumiranje sirovog mleka je opasan izbor koji je postao još rizičniji zbog nedavnog izbijanja ptičijeg gripa u Sjedinjenim Državama.

Državni zdravstveni zvaničnici Kalifornije sada su otkrili visoko patogenu ptičju influencu u nepasterizovanom mleku za prodaju u Fresnu, okrugu Los Anđelesa.

„Mnogi prodavci u Los Anđelesu su možda prodali povučeno sirovo mleko koje je možda kontaminirano virusom ptičijeg gripa H5“, upozorava okružno zdravstveno odeljenje.

Na zahtev države, kompanija koja se bavi proizvodnjom sirovog mleka, pod nazivom The Rav Farm, dobrovoljno je povukla sve svoje proizvode od „vrh krema, sirovog mleka“ sa datumom najbolje kupovine 27. novembra.

Zdravstveni zvaničnici kažu da bi trgovci koji su prodali zaraženu seriju, uključujući prodavnicu na Bulevaru Santa Monika, trebalo da uklone ove proizvode sa svojih polica. Inspektori će provjeravati da li su ustanove uradile upravo to.

Srećom, niko u evidenciji nije oboleo od ptičjeg gripa od kontaminiranog sirovog mleka.

Međutim, odeljenje za javno zdravlje upozorava da „zbog stalnog širenja ptičjeg gripa H5 kod mlečnih krava, živine i sporadičnih slučajeva kod ljudi, potrošači ne bi trebalo da konzumiraju bilo kakvo zaraženo sirovo mleko“.

SAD su prvo mesto u svetu gde su naučnici potvrdili izbijanje ptičjeg gripa među mlečnim kravama, a izgleda da se virus širi mlekom, koje može postati gusto i promeniti boju kada su životinje akutno bolesne.

Epidemija je pogodila mlečne farme u Kaliforniji u kasno leto, a ubrzo nakon toga, neki radnici mlekare koji su se bavili sirovim mlekom počeli su i sami da obolevaju od ptičjeg gripa. Danas u državi više od 400 farmi mleka pati od izbijanja ptičjeg gripa.

Od aprila, bilo je nešto više od 50 slučajeva ptičjeg gripa kod ljudi, a zdravstveni zvaničnici kažu da je opasnost po ljudsko zdravlje i dalje mala. U ovom trenutku, čini se da virus ne može da skoči sa čoveka na čoveka, ali zarazi desetine različitih sisara i ptica oko nas, uključujući naše kućne ljubimce, od kojih se možemo razboleti.

„Mi smo u supi virusa. Mislim, virus je svuda oko nas u ovom trenutku“, rekla je Marsela Uhart, veterinarka za divlje životinje sa Univerziteta Kalifornija Davis, na simpozijumu koji je nedavno održao Institut O’Neill u Georgetovn Lav-u. .

Dok se zdravstveni zvaničnici bore da kontrolišu širenje ptičjeg gripa među mlečnim kravama, pasterizacija je ključna.

Proces funkcioniše tako što se mleko zagreva na dovoljno visoku temperaturu da ubije štetne klice. Pasterizacija ne eliminiše hranljivu vrednost mleka; samo ga čini sigurnijim za piće.

Kalifornija dozvoljava maloprodaju sirovog mleka sa nalepnicom upozorenja koja kaže: „Sirovo (nepasterizovano) mleko i mlečni proizvodi od sirovog mleka mogu sadržati mikroorganizme koji izazivaju bolesti. Osobe u najvećem riziku od bolesti od ovih organizama su novorođenčad i odojčad; starije osobe; trudnice koje uzimaju kortikosteroide, antibiotike ili antacide i one koje imaju hronične bolesti ili druga stanja koja slabe njihov imunitet;

Zakonski, sirovo mleko se može prodavati samo ako farma mleka sa koje dolazi „ispunjava posebne uslove za sanitarne uslove i licenciranje“. Ali nedavni izveštaji LA Tajmsa otkrivaju da su mnoge farme mleka u Kaliforniji preduzele nekoliko mera predostrožnosti protiv ptičjeg gripa.

Istraživanja sugerišu da oko 4 procenta odraslih u SAD pije nepasterizovano mleko najmanje jednom godišnje, tako da je ukupna opasnost od ove jedne pokvarene serije sirovog mleka mala.

Ali svaki put kada osoba konzumira sirovo mleko, ostavlja se otvorena za opasne patogene, kao što su listerija, salmonela, Campilobacter i E. coli, a oni mogu ugroziti zdravlje pojedinca i zajednice.

Ptičiji grip se sada pridružuje listi.