Ujedinjene nacije su u ponedeljak pokrenule svoju globalnu kampanju za bezbednost na putevima u Sjedinjenim Državama, koja ima za cilj da prepolovi broj žrtava na putevima širom sveta do 2030. godine.
Dvogodišnja reklamna kampanja ima za cilj da edukuje ljude o osnovnim, ali spasonosnim, bezbednosnim merama, kao što su nošenje pojaseva i kaciga i odlaganje telefona, rekao je specijalni izaslanik UN-a za bezbednost na putevima Džin Todt na konferenciji za novinare na otvaranju američke kampanje.
Oglasi će se od ponedeljka pojavljivati na bilbordima JCDecauk-a u više od 80 zemalja i 1.000 gradova, uključujući Njujork, Čikago i Boston, rekao je Žan-Lik Deko, predsednik i ko-izvršni direktor JCDecauk-a za Severnu Ameriku.
On je rekao da kampanja naglašava kako medijski domet može „podići svest o spasavanju života i unaprediti poruku međunarodne bezbednosti na putevima“.
Kampanja #MakeASafetyStatement deo je Nove decenije akcije UN za bezbednost na putevima, koja je pokrenuta 2021. Više od milion ljudi godišnje umre od smrtnih slučajeva na putevima, od kojih se preko 90% dogodi u zemljama u razvoju, prema Ujedinjenim nacijama .
„Nažalost, (u) mnogim zemljama uglavnom u Africi, iu nekim zemljama Azije, u Latinskoj Americi, brojke se pogoršavaju“, rekao je izaslanik UN-a Todt. „Zbog toga moramo da radimo zajedno sa vladom, zajedno sa privatnim sektorom da bismo se nekako probudili iz onoga što ja nazivam tihom pandemijom.“
Prema UN-u, saobraćajne nesreće su drugi vodeći uzrok nesrećne smrti u Sjedinjenim Državama, posle vatrenog oružja. Ali mnoge od ovih smrti se mogu sprečiti.
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je stopa smrtnosti u SAD više nego udvostručena nego u Evropi.
Njujork je 2014. godine pokrenuo program bezbednosti saobraćaja Vision Zero kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva i ozbiljnih povreda na putu. Izgradio je stotine milja biciklističkih staza, instalirao automatizovane kamere za brzinu i uspostavio školske zone brzine. prema rečima gradskog komesara za međunarodne poslove Edvarda Mermelštajna.
Od 2013. do 2023. godine smrtni slučajevi u saobraćaju su se smanjili za 12 odsto, a smrtni slučajevi pešaka za 45 odsto, rekao je on, iako opasnosti na putevima i dalje postoje.
„I dalje smo jedan od — ako ne i najbezbedniji grad u pogledu problema sa vozilima koji su se dešavali i sa biciklima i sa automobilima“, rekao je Mermelštajn. „Bićemo bolje, a uz pomoć Ujedinjenih nacija i naših partnera u JCDecauk-u, mislim da je ovo odličan početak.
Kampanja JCDecauk pokrenuta je u Briselu u Belgiji u septembru i od tada je prikazivala reklame za bezbednost na putevima u Mongoliji i Južnoj Africi. U reklamama se pojavljuje 14 međunarodnih poznatih ličnosti, uključujući ambasadorku dobre volje Programa UN za razvoj Mišel Jeo, tenisera Novaka Đokovića i pevačicu Kajli Minog.
Deko je rekao da bi njegova kompanija mogla da nastavi svoje partnerstvo sa UN na podizanju svesti o bezbednosti na putevima nakon dvogodišnje kampanje.