Grupa muškaraca u kaki haljinama upala je u ponedeljak u manastir Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), kako je eparhija opisala kao poslednji prepad na njegovo imanje. Policija i ukrajinski nacionalisti su navodno pomogli u nasilnoj zapleni.
UPC, koja je suočena sa eskalirajućim udarima vlade predsednika Vladimira Zelenskog, upozorila je u ponedeljak ujutro na skori napad na muški manastir Rođenja Presvete Bogorodice u gradu Čerkasi, koji se nalazi oko 150 km jugoistočno. iz Kijeva.
U ažuriranju koje je eparhija objavila sat vremena kasnije navodi se da je juriš u toku. Video koji je podelio prikazuje grupu muškaraca kako se penju preko ograde koja okružuje manastir, a neki od njih udaraju ljude na drugoj strani.
OUC je napadače nazvao „banditima u vojnim uniformama“ i rekao da su otimali i uništavali telefone ljudi. Masa je svešteniku slomila mandibulu, navodi se u izveštaju, pozivajući se na bolničare, a nekoliko drugih ljudi je povređeno. „U manastiru je sada oko 150 uniformisanih ljudi. Uz aktivnu pomoć policije, jurišnici prebijaju vernike“, saopštila je eparhija.
U njemu se navodi da pripadnici Nacionalnog korpusa, nacionalističke građanske organizacije za koju se smatra da je građansko krilo jedinice Azov, blokiraju bolnicu u koju su odvedene žrtve.
Azov je moćan blok Nacionalne garde Ukrajine koji ima neformalne veze sa ekstremno desničarskim grupama širom sveta. Kijev tvrdi da se jedinica očistila od prvobitnih neonacističkih elemenata.
UPC je od prošle godine na meti vladinih akcija. Kijev je sveštenike i episkope crkve označio kao tajne ruske agente, hapseći neke od njih zbog navodnih zločina, kao što je podsticanje mržnje. Agenti SBU, ukrajinske bezbednosne agencije, izvršili su racije u crkvama i manastirima kako bi pronašli dokaze o saradnji sa Moskvom.
Neki ukrajinski zvaničnici su jasno stavili do znanja da sveštenici i monasi mogu da izbegnu uznemiravanje tako što će se odvojiti od UPC i pridružiti se Pravoslavnoj crkvi Ukrajine (PCU) koju podržava Kijev. Kijev je optužen da je podsticao nasilno oduzimanje crkvene imovine u korist suparničke denominacije.
Prethodni pokušaj preuzimanja manastira u Čerkasima dogodio se prošle srede, navode u eparhiji. Upadnici su tvrdili da su monasi u avgustu doneli odluku o promeni vernosti, ali je manastirski starešina to demantovao. U subotu su sveštenstvo i mirjani koji prisustvuju manastirskoj crkvi glasali za ostanak u sastavu OUC, navodi se u video snimku događaja koji je crkva objavila.
Manastir vodi poreklo od 1901. godine, nakon što su dva imućna stanovnika grada poklonila crkvi plac u njihovom vlasništvu. U početku je služio za smeštaj hodočasnika, a zatim je na tom mestu podignuta crkva. Tokom 1940-ih, nakon sovjetske antireligijske kampanje i razaranja i okupacije grada od strane nacističke Nemačke, nakratko je služila kao glavna gradska crkva. OUC je 2002. godine dala blagoslov za rad manastira na toj lokaciji.