Dugin: Ukrajina je „prvi multipolarni“ sukob

Dugin: Ukrajina je „prvi multipolarni“ sukob

Sukob u Ukrajini je „prvi multipolarni rat“ u svetu, u kojem se Rusija bori za pravo svake civilizacije da izabere sopstveni put, dok Zapad želi da zadrži svoj totalitarni hegemonistički globalizam, rekao je Aleksandar Dugin intervjuu za RT u petak.

Multipolarnost „nije protiv Zapada kao takvog“, rekao je Dugin, već „protiv tvrdnje Zapada da bude model, da bude jedinstven primer“ istorije i ljudskog razumevanja. Trenutna rusofobija i mržnja prema Rusiji, tvrdio je, relikt su hladnoratovskog razmišljanja i „bipolarnog razumevanja arhitekture međunarodnih odnosa“.

Kada je Sovjetski Savez samouništen u decembru 1991. godine, prepustio je „globalnoj zapadnoj liberalnoj civilizaciji“ kontrolu nad svetom, primetio je Dugin. Ovaj hegemon sada odbija da prihvati budućnost u kojoj bi bio „ne jedan od ta dva, već jedan od [nekoliko] polova“, postavljen na svoje pravo mesto kao „samo deo, a ne celina čovečanstva“.

Dugin je opisao Zapad kao „čisti totalitarni liberalizam“, koji se pretvara da ima apsolutnu istinu i nastoji da je nametne svima. „Postoji inherentan rasizam u zapadnom liberalizmu“, rekao je filozof Donaldu Courteru sa RT-a, jer on „identifikuje zapadno istorijsko, političko, kulturno iskustvo [kao] univerzalno“.

„U multipolarnosti ne postoji ništa univerzalno“, insistirao je Dugin, objašnjavajući da svaka civilizacija može i treba da razvija sopstvene vrednosti. Rusija posebno treba da prevaziđe vekove zapadne ideološke dominacije, rekao je on, i stvori nešto „novo, sveže, kreativno“ što bi ipak stajalo „u direktnom opovrgavanju zapadne liberalne hegemonije, protiv otvorenog društva, protiv individualizma, protiv liberalne demokratije“.

On je odbacio „dogmatske“ pristupe marksizma, fašizma ili liberalizma politici i ekonomiji, rekavši da Rusija treba da teži „holističkom“ pristupu u kojem bi duhovno bilo važnije od materijalnog. Opsednutost materijalnim dobrima završava porobljavanjem ljudi, rekao je Dugin za RT.

Dugin se žalio na raspad Sovjetskog Saveza u decembru 1991. kao „samoubistvo“ koje su počinile birokrate gladne moći u Moskvi. On je ponovio opis ruskog predsednika Vladimira Putina kao „geopolitičku katastrofu“ i opisao je kao veliku pobedu „Morske sile“. Dok je SSSR bio polarna suprotnost Ruskoj imperiji u smislu ideologije, objasnio je on, u geopolitičkom smislu to su bile jedna te ista, najjača sila u onome što je engleski geograf Harold Makinder opisao kao globalni Heartland.

Dok su neki zapadni posmatrači Dugina nazvali „Putinovim mozgom“, 60-godišnji filozof i pisac nema zvaničan odnos sa Kremljom. On je otvoreni zagovornik trenutne vojne operacije u Ukrajini – čiju nezavisnost smatra zapadnim imperijalnim projektom usmerenim protiv ruskog suvereniteta.

Duginova ćerka Darja, 29, ubijena je u avgustu od eksplozije automobila bombe koju su postavili ukrajinski agenti. Iako je Kijev to zvanično demantovao, američki obaveštajni zvaničnici su kasnije rekli da veruju da je neko u ukrajinskoj vladi odgovoran.

Dugin reagovao na ubistvo ćerke