Nova studija objavljena u časopisu Pedijatrija istražila je uticaj pandemije COVID-19 na povrede vatrenim oružjem kod dece i adolescenata u SAD-u. Prema ovim istraživanjima, posete odeljenju za hitnu pomoć (ED) zbog povreda vatrenim oružjem su se tokom pandemije udvostručile u odnosu na prethodne trendove. Osim toga, smrtni slučajevi od povreda vatrenim oružjem kod dece i adolescenata, koji su se dogodili nakon dolaska u bolnicu, takođe su se udvostručili.
Studija je obuhvatila devet urbanih američkih bolnica i analizirala posete ED-a dece mlađe od 18 godina zbog povreda vatrenim oružjem tokom perioda od januara 2017. do februara 2020. i od marta 2020. do novembra 2022. Ukupno je zabeleženo 1904 posete ED-a dece zbog ovakvih povreda.
Tokom pandemije, broj poseta ED-a zbog povreda vatrenim oružjem znatno je porastao, posebno među adolescentima starijim od 10 godina, muškim pacijentima i pacijentima latino i crne etničke pripadnosti. Interesantno je da se posete ED-a zbog povreda vatrenim oružjem nisu značajno povećale kod belih adolescenata. Takođe se primećuje da su mladi iz naselja sa nedovoljno resursa i oni iz bogatijih oblasti doživeli povećanje povreda vatrenim oružjem tokom pandemije.
Dr. Dženifer Hofman, glavni autor studije, ukazuje na zabrinutost da je tokom pandemije zabeležen drastičan porast kupovine vatrenog oružja, što je dovelo do rasta povreda i smrti od vatrenog oružja među decom i adolescentima. On takođe ističe potrebu za rešenjima politike zasnovanim na dokazima kako bi se suočilo s ovom rastućom krizom, uključujući zakone o sprečavanju pristupa deci i univerzalne provere kupaca.
Ova studija ukazuje na potrebu za ozbiljnim naporima za zaštitu dece i adolescenata od povreda vatrenim oružjem i naglašava da svi segmenti društva treba da rade zajedno kako bi se rešila ova zabrinjavajuća situacija.