U rimskoj mitologiji, Janus je bio bog vrata, kapija i prelaza. Janus je bio poznat po tome što je mogao da gleda u dva pravca, povezan sa počecima i završetcima. U januaru, mesecu nazvanom po njemu u zapadnom kalendaru, razmatra se potreba za novim pristupima obaveznom obrazovanju. Tradicionalni pristupi koji se fokusiraju samo na osnovne predmete poput čitanja, pisanja i matematike više nisu dovoljni.
Savremeni sistemi obrazovanja suočavaju se sa brojnim tehnološkim, ekološkim i društvenim promenama. Od vrtića do srednje škole, potrebno je usvojiti holistički pristup obrazovanju koji podstiče razvoj kognitivnih i nekognitivnih veština kod učenika. Ove nekognitivne veštine igraju ključnu ulogu u pripremi učenika za budućnost.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) ističe da kognitivne veštine same po sebi nisu dovoljne za uspeh učenika. Pored tradicionalnih predmeta, važno je razvijati i nekognitivne veštine poput emocionalne inteligencije i socijalno-emocionalnog učenja. Ove veštine predviđaju važne životne ishode kao što su obrazovanje, zapošljavanje i samoprocena zdravlja i sreće.
Fizičko zdravlje i blagostanje takođe su ključni aspekti nekognitivnih veština koje često nisu dovoljno naglašene u obrazovnim sistemima. Nedostatak fizičke aktivnosti kod dece može imati dugoročne posledice na njihovo zdravlje i blagostanje.
Različite provincije u Kanadi imaju autonomiju u razvoju obrazovne politike, ali je evidentno da postoji potreba za unapređenjem sistema procene nekognitivnih veština. Nedostatak pažnje ka razvoju ovih veština može ograničiti potencijal učenika.