Američka porota počela je u sredu da raspravlja na građanskom suđenju na kojem je Credit Suisse Group optužena za zaveru sa najvećim svetskim bankama radi nameštanja cena na deviznom tržištu između 2007. i 2013. godine, preneo je Rojters.
Credit Suisse je poslednja tužena banka koja je ostala u grupnoj tužbi koju su pokrenuli investitori u valuti 2013. godine, nakon što je još 15 postiglo poravnanja vredna 2,31 milijardu dolara. Investitori navode da su trgovci Credit Suisse-a delili informacije o cenama koje nisu javne sa trgovcima u drugim bankama.
Tokom suđenja u saveznom sudu na Menhetnu koje je počelo 11. oktobra, porotnici su čuli svedočenje da su se pet banaka i dva trgovca izjasnili krivima za antimonopolske zavere vezane za valutu i videli transkripte iz soba za ćaskanje sa imenima kao što je „Kartel“ gde investitori kažu trgovci su se dogovarali.
Žiri će odlučiti da li je Credit Suisse učestvovao u zaveri ili višestrukim zaverama za nameštanje tržišta deviza, i ako jeste, koliko dugo je svaka šema trajala i koja je od 15 drugih banaka bila uključena.
Iako porota neće utvrditi kako je bilo kakva zavera uticala na učesnike na tržištu ili dosuditi odštetu na nivou cele klase, njihove nalaze investitori mogu koristiti u sopstvenim tužbama protiv banke.
Žiri će nastaviti razmatranje u četvrtak.
Kristofer Berk, advokat investitora, pozvao je porotnike u završnim rečima u sredu da otkriju da je banka učestvovala u jednoj zaveri sa petnaest banaka tokom šest godina.
„Postojala je kultura dosluha u Credit Suisse-u“, rekao je on, dodajući da transkripti soba za ćaskanje pokazuju da trgovci banke dele informacije o rasponu između kupovne i prodajne cene za valute „svaki drugi dan“.
Advokat Credit Suisse Herbert Vasher je tvrdio da trgovci koji razgovaraju u odvojenim sobama o različitim valutnim parovima ne mogu biti dio iste zavjere i da nema dokaza da su trgovci Credit Suisse-a ikada djelovali na razgovorima.
„Gde je dokaz da je ovo bilo više od priče?“ rekao je.
Ranije nagodbe u slučaju usledile su nakon regulatornih istraga koje su kulminirale sa više od 10 milijardi dolara kazni za nekoliko banaka, kao i osudama ili optužnicama nekih trgovaca.