Glavni grad Aljascke glasaće da li da se zabrani krstarenje subotom kako bi se lokalno stanovništvo odmorilo

Glavni grad Aljascke glasaće da li da se zabrani krstarenje subotom kako bi se lokalno stanovništvo odmorilo

Glavni grad Aljaske, Džuno, godišnje privlači veliki broj turista, posebno onih koji dolaze brodovima za krstarenje, kako bi videli prirodne lepote poput glečera Mendenhol. Međutim, dugotrajne tenzije zbog turističkog buma u Džunou sada dostižu vrhunac zbog nove inicijative koja ima za cilj da stanovnicima pruži predah od priliva turista.

Mera kojom bi se brodovima za krstarenje sa 250 ili više putnika zabranilo pristajanje u Džuno subotom kvalifikovala se za opštinsko glasanje 1. oktobra. Ova inicijativa postavlja teren za debatu o tome koliko je turizma previše u gradu koji se suočava sa uticajem klimatskih promena. Ovom merom bi se takođe zabranili brodovi 4. jula, kada se lokalno stanovništvo okuplja na paradi u centru grada.

Inicijativa „Subote bez broda“ ići će na glasanje osim ako lokalna skupština ne donese sličnu meru do 15. avgusta, što se smatra malo verovatnim.

Džuno, koji je dostupan samo vodom ili vazduhom, dom je glečera Mendenhol, glavne atrakcije za putnike sa krstarenja. Mnogi stanovnici ovog grada sa oko 32.000 stanovnika zabrinuti su zbog povećanog saobraćaja, zakrčenih staza i učestalog zujanja helikoptera za razgledanje znamenitosti.

Debora Krejg, dugogodišnja stanovnica Džunoa, podržava subote bez brodova. Krejg, koja živi preko puta kanala gde pristaju brodovi, često čuje njihove ranojutarnje sirene i najave putnicima.

„Radi se o očuvanju načina života koji nas drži u Džunou – čist vazduh, čista voda, netaknuta životna sredina i lak pristup stazama“, rekla je ona.

Međutim, protivnici inicijative smatraju da će ograničavanje pristajanja brodova naštetiti lokalnim preduzećima koja se oslanjaju na turizam. Laura McDonnell, vlasnica suvenirnice Caribou Crossings, koja ostvaruje 98% svog godišnjeg prihoda tokom letnje sezone, naglašava važnost turizma za lokalnu ekonomiju.

„Moramo da sagledamo šta je na kocki za našu ekonomiju“, rekla je ona. „Nismo u poziciji da smanjujemo našu ekonomiju.“

Industrija krstarenja donela je 375 miliona dolara direktne potrošnje u Džunou 2023. godine, većinom zahvaljujući potrošnji putnika, prema izveštaju kompanije McKinley Research Group LLC. Broj putnika na krstarenju naglo je porastao posle pandemije, dostigavši rekord od više od 1,6 miliona u 2023.

Debata o turizmu polarizuje zajednicu, a grad pokušava da pronađe sredinu. Aleksandra Pirs, direktorka industrije posetilaca u Džunou, naglašava da mora postojati regionalno rešenje.

Ako inicijativa prođe, to će uticati na druge zajednice na jugoistoku Aljaske, jer će brodovi morati negde da odu ako ne mogu da pristanu u Džuno subotom. Neke manje zajednice, poput Sitke, takođe razmatraju ograničenja za brodove za krstarenje.

Džuno i glavne kompanije za krstarenje već su se dogovorili o ograničenju od pet velikih brodova dnevno, a novi pakt, koji stupa na snagu 2026. godine, ograničiće dnevni broj putnika na krstarenju.

Rene Limož Riv, potpredsednica za odnose sa vladom i zajednicom Cruise Lines International Association Alaska, istakla je važnost stalnog dijaloga sa lokalnim zajednicama. Kompanija Protect Juneau’s Future, koju predvode lokalni poslovni lideri, upozorava da bi mera mogla značiti gubitak prihoda od poreza i direktne potrošnje putnika.

Karla Hart, sponzor inicijative, veruje da će inicijativa proći, naglašavajući važnost iskustava stanovnika u odlučivanju o budućnosti turizma u Džunou.