Poslednje povrede u turbulencijama u avionu dogodile su se na letovima za Honolulu i Hjuston, što je dovelo do toga da je ukupno 41 osoba povređena ili je dobila medicinsku pomoć u samo dva dana – u nedelju i ponedeljak.
Još u julu, teške turbulencije dovele su do najmanje osam lakših povreda na letu za Nešvil u Tenesiju, koji je morao da bude preusmeren u Alabamu. Još tri teške povrede članova posade prijavljene su na tri odvojena leta ove godine za Detroit, Majami i Kolumbus, Ohajo, prema podacima Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja, piše Asošijeted Pres.
Američke avio-kompanije su ostvarile stalna poboljšanja u ukupnoj stopi nesreća, ali turbulencija i dalje predstavlja glavni uzrok nesreća i povreda, prema izveštaju NTSB-a za 2021. Turbulencije su činile 37,6% svih nesreća u većim komercijalnim avio-kompanijama između 2009. i 2018. godine.
Federalna uprava za vazduhoplovstvo je takođe navela u saopštenju od ponedeljka da je od 2009. do 2021. bilo 146 ozbiljnih povreda usled turbulencija.
Očekuje se da će klimatske promene pogoršati turbulencije u narednim decenijama, kažu stručnjaci. I dok će poboljšanja u predviđanju pomoći, ne očekuju svi da će tehnologija ikada biti savršena.
U međuvremenu, NSTB kaže da se može učiniti više — i unutar industrije i među putnicima. I svi se slažu da će jednostavno nošenje pojasa tokom celog leta značajno smanjiti rizik od povreda.
Turbulencija je u suštini nestabilan vazduh koji se kreće na nepredvidiv način. Većina ljudi to povezuje sa jakim olujama. Ali najopasniji tip je turbulencija čistog vazduha, koju je teško predvideti i često bez vidljivog upozorenja na nebu ispred vas.
Turbulencija čistog vazduha se najčešće dešava u ili blizu reka vazduha na velikim visinama koje se nazivaju mlazni tokovi. Krivac je smicanje vetra, kada se dve ogromne vazdušne mase koje su blizu jedna drugoj kreću različitim brzinama. Ako je razlika u brzini dovoljno velika, atmosfera ne može da podnese naprezanje i razbija se u turbulentne obrasce poput vrtloga u vodi.
„Kada su ti vrtlozi na istoj skali kao i avion, to uzrokuje da se jedna strana aviona podigne, a jedna strana dole ili dovede do toga da avion vrlo brzo izgubi i dobije visinu“, rekao je Tomas Guin, profesor meteorologije na vazduhoplovnom univerzitetu Embri-Riddle u Dejtona Biču, Florida.
Ako piloti dožive umerenu turbulenciju, generalno mogu da je izbegnu letenjem na veću visinu, rekao je Guinn. Ali teške turbulencije treba izbegavati sve zajedno.
„Možemo dati neke široke oblasti gde je turbulencija“, rekao je Guinn. „Ako su pokazatelji ozbiljni, onda generalno očekujemo da piloti izbegavaju te regione.
Pol D. Vilijams, profesor atmosferskih nauka na Univerzitetu Reding u Engleskoj, kaže da globalno zagrevanje menja temperaturne obrasce u gornjim slojevima atmosfere. I to uzrokuje veću nestabilnost u mlaznim strujama.
„Tačnije, na visinama krstarenja, tropski krajevi se zagrevaju brže od polova… što dovodi do jačih temperaturnih razlika između severa i juga kroz mlazni tok, a te temperaturne razlike pokreću smicanje vetra“, napisao je Vilijams u mejlu.
Ali implikacije za avio putnike još uvek nisu u potpunosti poznate, upozorio je on.
„Moglo bi se reći da bi piloti trebalo da budu sve bolji u izbegavanju turbulencija tokom vremena, jer se specijalizovane prognoze koje se koriste za traženje glatkih ruta postepeno poboljšavaju“, napisao je Vilijams. „Dakle, više turbulencije u atmosferi neće nužno dovesti do više povreda.
Izveštaj NTSB-a za 2021. pokazao je da je između 2009. i 2018. godine bilo 111 nesreća povezanih sa turbulencijama koje su rezultirale najmanje jednom ozbiljnom povredom. Ta cifra se odnosi na komercijalne avione sa više od devet putničkih sedišta.
„Većina putnika koji su ozbiljno povređeni… ili je van svojih sedišta ili sedi sa nevezanim pojasevima“, navodi se u izveštaju.
Stjuardese – koje su često gore i kreću se – najčešće su bile povređene, što čini 78,9 odsto ozbiljno povređenih.
Brojevi koje je FAA objavila u ponedeljak pokazuju sličan slom između 2009. i 2021.: 116 od 146 ozbiljnih povreda usled turbulencije – ili 79% – bilo je među posadom.
Izveštaji o nesrećama podneti NTSB-u daju primere. Na primer, turbulencija na letu od Dalas-Fort Vort do Majamija u julu 2021. dovela je do toga da je stjuardesa „jako udarila o pod” u krmenoj kuhinji i dobila je dijagnozu „slomljenog komprimovanog pršljena”.
Na drugom letu iz San Antonija za Čikago u avgustu prošle godine, stjuardesa je „pala na kolena zbog turbulencije“ i „imala je dijagnozu slomljene čašice kolena“. A na letu od Baltimora do Atlante u oktobru 2021, stjuardesa je pala i slomila skočni zglob tokom služenja pića kada je avion „neočekivano ušao u oblak i doživeo umerenu do graničnu tešku turbulenciju“.
„Kada dođe do turbulencije, ona može biti teška i dovesti do značajnih, veoma ozbiljnih povreda: sve od slomljenih kostiju do problema sa kičmom do problema sa vratom“, rekla je predsednica NTSB Dženifer L. Homendi u intervjuu.
Izveštaj NTSB-a za 2021. ponudio je dugu listu preporuka. Oni su uključivali više informacija između pilota, prevoznika i kontrolora letenja u vezi sa vremenskim prilikama i turbulencijama.
„Želimo da budemo sigurni da se koristi najbolji paket tehnologija… da pružimo najbolje informacije pilotima, stjuardesama i putnicima“, rekao je Homendi za Asošijeted pres.
Agencija je takođe pozvala na reviziju bezbednosnih preporuka o tome kada stjuardese treba da budu obezbeđene na svojim sedištima, uključujući dodatne delove spuštanja, što bi „smanjilo stopu povreda stjuardesa“.
U izveštaju se takođe navode roditelji koji nisu bili u stanju da bezbedno drže bebe u krilu tokom turbulencija. NTSB je naveo da je za decu mlađu od dve godine najbezbednije da budu u svom sedištu i da koriste odgovarajući bezbednosni sistem za decu.
Majkl Kenders, direktor Vazduhoplovnog centra na Farmingdejl Stejt koledžu u Njujorku, rekao je da mnogi u industriji već dele informacije jedni sa drugima u vezi sa turbulencijama, dok su se prognoze poboljšale tokom godina.
Ali nije uveren da će to ikada biti savršeno.
„Postoji ovaj argument ili debata o tome: ’Da li će nas tehnologija spasiti ili trebamo da se povučemo i bolje brinemo o zemlji?‘“, rekao je Canders, koji je takođe vanredni profesor avijacije. „Mislim da moramo da uradimo oboje.“
Kenders je dodao da je sprečavanje povreda usled turbulencije „najbolje rešavati sedenjem na sedištu i vezanjem pojasa”.
Više od 35 putnika povređeno na Havajima zbog turbulencija u avionu