Toplo vreme duže zadržava ždralove selice u Mađarskoj

Toplo vreme duže zadržava ždralove selice u Mađarskoj

U ravnicama istočne Mađarske ove jeseni je boravio rekordan broj ždralova po neuobičajeno toplom vremenu, sa više od 194.000 ljudi koji su se istovremeno smestili u plitkim močvarama, bez namera da odu u Afriku.

Mađarski nacionalni park Hortobađ je jedno od najvažnijih mesta za odmor na globalnom nivou za obične ždralove, koji se tamo zaustavljaju na svom putu od severne Evrope do Afrike, da bi se nahranili i prikupili snagu pre dugog putovanja.

Čini se da ove jeseni njihovo zaustavljanje nije završeno, a procenjuje se da je preko 163.000 ždralova još uvek boravilo u nacionalnom parku tokom proteklog vikenda.

Atila Szilagii, čuvar prirode u parku, rekao je da je to zbog toplih temperatura iznad 20 stepeni Celzijusa u oktobru i zato što je ove godine bilo dosta hrane na obližnjim poljima kukuruza, za razliku od 2022. godine kada je region pogodila suša.

„Postojao je i pozitivan prirodni fenomen, jer su vetrovi duvali sa juga, tako da ždralovi nisu osećali sklonost da krenu na jug, jer su ovde imali bezbedno mesto za prenoćište, sa hranom i povoljnim vremenom“, Szilagii rekao je, koristeći dvogled da posmatra velike ptice, koje mogu imati raspon krila od oko 2 metra.

„Normalni ciklus migracije ždralova traje od sredine septembra do kraja oktobra, početka novembra. Sada je već novembar, a ždralovi su ovde u masama.“

Silađi je rekao da kako zime postaju blaže, neka jata ždralova koriste južne delove Mađarske u blizini srpske granice kao zimovalište.

Broj ždralova koji se nalaze na području Nacionalnog parka Hortobagi se povećava od 1980-ih. Ždralovi se nalaze u neometanim velikim isušenim ribnjacima i plitkim močvarama. Po izlasku sunca kreću da se hrane na obližnjim kukuruznim poljima, gde mogu pronaći otpadno seme nakon žetve.

Kasno popodne se vraćaju u močvarno područje da prenoće i druže se, jer tada mladi ždralovi uče ključne životne veštine i ponašanja.