TikTok tuži EU zbog nametanja zakona o sadržaju

TikTok tuži EU zbog nametanja zakona o sadržaju

TikTok je u četvrtak saopštio da osporava EU taksu za sprovođenje zakona o moderiranju sadržaja, dan nakon što je vlasnik Fejsbuka Meta najavio sličan potez.

Aplikacija za deljenje videa nalazi se na listi „veoma velikih“ onlajn platformi koje moraju da budu u skladu sa strožim pravilima prema novom Zakonu o digitalnim uslugama (DSA) bloka.

Firme na listi moraju platiti naknade Evropskoj komisiji, izvršnom ogranku EU, za finansiranje sprovođenja DSA.

Ali TikTok je saopštio da se protivi načinu obračuna naknade, iako je potvrdio da je platio novac prošle godine.

„Ne slažemo se sa naknadom i žalimo se na više osnova, uključujući korišćenje pogrešnih procena naših mesečnih aktivnih korisnika kao osnove za izračunavanje ukupnog iznosa“, rekao je portparol TikToka u saopštenju.

TikTok je prošle godine saopštio da ima u proseku 125 miliona aktivnih korisnika mesečno u EU.

Prekretnički zakon o DSA primorava platforme da učine više na policijskom sadržaju na mreži i takođe zahteva od njih da preduzmu veće mere da zaštite onlajn kupce od prevare.

Komisija je saopštila da su kompanije na njenoj listi „veoma velikih“ platformi sve platile naknade do kraja prošle godine.

Portparol Komisije je rekao da se naknada izračunava „proporcionalno veličini usluge“ — koju odražava broj korisnika u EU — i da ne prelazi „ukupnu gornju granicu (postavljenu na 0,05 odsto godišnjeg svetskog neto prihoda) za svakog provajdera „.

Meta je u sredu rekao da se ne slaže sa metodologijom koja se koristi za obračun naknada.

DSA je stupio na snagu za najveće kompanije prošle godine i primenjivaće se na sve firme od 17. februara 2024.

EU se takođe suočava sa pravnim izazovima od onlajn trgovaca Amazon i Zalando, koji se ne slažu sa njihovom oznakom kao „veoma velikim“.