Tesla povlači skoro sva vozila prodata u SAD, više od 2 miliona, kako bi ažurirala softver i popravila neispravan sistem koji bi trebalo da obezbedi da vozači obrate pažnju kada koriste Autopilot.
U dokumentima koje su u sredu objavili američki bezbednosni regulatori kažu da će ažuriranje povećati upozorenja i upozorenja za vozače, pa čak i ograničiti oblasti u kojima osnovne verzije Autopilota mogu da rade.
Opoziv dolazi nakon dvogodišnje istrage Nacionalne uprave za bezbjednost saobraćaja na autoputu o nizu nesreća koje su se dogodile dok je djelomično automatizovani sistem vožnje autopilot bio u upotrebi. Neki su bili smrtonosni.
Agencija kaže da je njena istraga otkrila da autopilotov metod kojim se osigurava da vozači obraćaju pažnju može biti neadekvatan i može dovesti do „predvidive zloupotrebe sistema“.
Dodate kontrole i upozorenja će „dodatno podstaći vozača da se pridržava svoje stalne odgovornosti za vožnju“, navodi se u dokumentima.
Ali stručnjaci za bezbednost kažu da iako je opoziv dobar korak, on i dalje čini vozača odgovornim i ne rešava osnovni problem da Teslini automatizovani sistemi imaju problema sa uočavanjem i zaustavljanjem zbog prepreka na svom putu.
Opoziv obuhvata modele I, S, 3 i Ks proizvedene između 5. oktobra 2012. i 7. decembra ove godine. Ažuriranje je trebalo da bude poslato određenim pogođenim vozilima u utorak, a ostala će ga dobiti kasnije.
Akcije Tesle oslabile su u sredu više od 3 odsto.
Autopilot uključuje funkcije pod nazivom Autosteer i tempomat sa svešću o saobraćaju, pri čemu je Autosteer namenjen za upotrebu na autoputevima sa ograničenim pristupom kada ne radi sa sofisticiranijom funkcijom koja se zove Autosteer na gradskim ulicama.
Ažuriranje softvera će ograničiti gde se Autosteer može koristiti. „Ako vozač pokuša da uključi Autosteer kada nisu ispunjeni uslovi za angažovanje, ova funkcija će upozoriti vozača da je nedostupan putem vizuelnih i zvučnih upozorenja, a Autosteer se neće uključiti“, navodi se u dokumentima o opozivu.
U zavisnosti od Teslinog hardvera, dodatne kontrole uključuju „povećanje istaknutosti“ vizuelnih upozorenja, pojednostavljivanje načina na koji se Autosteer uključuje i isključuje, i dodatne provere da li se Autosteer koristi van kontrolisanih pristupnih puteva i kada se približava uređajima za kontrolu saobraćaja. Vozač bi mogao biti suspendovan iz upotrebe Autosteer-a ako više puta ne „pokažu stalnu i trajnu odgovornost za vožnju“, kaže se u dokumentima.
Prema dokumentima o opozivu, istražitelji agencije sastali su se sa Teslom počevši od oktobra kako bi objasnili „prilične zaključke“ o popravljanju sistema za praćenje. Tesla se nije složio sa analizom NHTSA, ali je pristao na opoziv 5. decembra u nastojanju da se istraga reši.
Zagovornici auto-bezbednosti godinama traže čvršću regulaciju sistema za nadzor vozača, koji uglavnom detektuje da li su ruke vozača na volanu. Oni su pozvali na kamere kako bi se uverili da vozač obraća pažnju, koje koriste drugi proizvođači automobila sa sličnim sistemima.
Philip Koopman, profesor elektrotehnike i računarstva na Univerzitetu Carnegie Mellon koji proučava autonomnu sigurnost vozila, nazvao je ažuriranje softvera kompromisom koji se ne bavi nedostatkom kamera za noćno osmatranje koje bi posmatrale oči vozača, kao ni Teslas koji nije mogao da uoči i zaustaviti se na preprekama.
„Kompromis je razočaravajući jer ne rešava problem da stariji automobili nemaju adekvatan hardver za praćenje vozača“, rekao je Koopman.
Kupman i Majkl Bruks, izvršni direktor neprofitnog Centra za bezbednost automobila, tvrde da je nalet na vozila hitne pomoći bezbednosni nedostatak koji se ne rešava. „To nije kopanje u korenu onoga što istraga gleda“, rekao je Bruks. „To nije odgovor na pitanje zašto Tesla na autopilotu ne otkriva i ne reaguje na vanredne aktivnosti?“
Koopman je rekao da je NHTSA očigledno odlučila da je promena softvera najviše što je mogla da dobije od kompanije, „a koristi od ovoga sada prevazilaze troškove trošenja još jedne godine u prepirci sa Teslom“.
U svom saopštenju od srede, NHTSA je rekla da istraga ostaje otvorena „dok pratimo efikasnost Teslinih lekova i nastavljamo da radimo sa proizvođačem automobila kako bismo osigurali najviši nivo bezbednosti“.
Autopilot može automatski da upravlja, ubrzava i koči u svojoj traci, ali je sistem za pomoć vozaču i ne može sam da vozi uprkos svom imenu. Nezavisni testovi su otkrili da je sistem za nadzor lako prevariti, toliko da su vozači uhvaćeni dok voze pijani ili čak sede na zadnjem sedištu.
U svom izveštaju o grešci koji je podnet bezbednosnoj agenciji, Tesla je rekao da kontrole autopilota „možda nisu dovoljne da spreče zloupotrebu vozača“.
Poruka je ostavljena rano u sredu u kojoj se traži dalji komentar kompanije iz Austina u Teksasu.
Tesla na svojoj veb stranici kaže da su autopilot i sofisticiraniji sistem potpuno samostalne vožnje namijenjeni pomoći vozačima koji moraju biti spremni da intervenišu u svakom trenutku. Potpuno samostalnu vožnju testiraju vlasnici Tesle na javnim putevima.
U saopštenju objavljenom u ponedeljak na Ks, nekadašnjem Tviteru, Tesla je rekao da je bezbednost jača kada je uključen autopilot.
NHTSA je poslala istražitelje u 35 Tesla nesreća od 2016. godine u kojima agencija sumnja da su vozila radila na automatizovanom sistemu. Najmanje 17 ljudi je ubijeno.
Istrage su deo veće istrage koju je sprovela NHTSA o višestrukim slučajevima kada je Tesla koristio autopilot udario u vozila hitne pomoći. NHTSA je postala agresivnija u rešavanju bezbednosnih problema sa Teslas-om, uključujući opoziv softvera za potpuno samostalnu vožnju.
U maju je ministar saobraćaja Pete Buttigieg, čije odeljenje uključuje NHTSA, rekao da Tesla ne bi trebalo da zove sistem Autopilot jer ne može sam da vozi.