Jedine džinovske pande u Velikoj Britaniji otišle su iz Edinburga u Kinu u ponedeljak nakon što su u glavnom gradu Škotske provele 12 godina.
Očekivalo se da će ženka Tian Tian („Slatkica“) i mužjak Jang Guang („Sunčanica“) proizvesti mladunče tokom svog boravka u zoološkom vrtu u Edinburgu.
Ali medvedi, koji su u svoju čast napravili čak i poseban crni, beli, sivi i crveni tartan, nikada nisu uspeli da zatrudne.
„Tužno je što se Tian Tian nije ovde razmnožavala, očigledno bismo zaista voleli da je to učinila, ali ovo nije neobično za džinovske pande“, rekao je Sajmon Gerling, šef veterinarskih službi u Kraljevskom zoološkom društvu Škotske ( RZSS).
„Mislim da smo svi prilično tužni što ih vidimo kako odlaze, to su dve divne osobe, divni likovi, i moramo ih zaista dobro upoznati.
Pande su prevezene na aerodrom u metalnim sanducima i utovarene u teretni avion sa paletom bambusa pre povratka u Kinu.
Oni će provesti vreme u karantinu po dolasku u Kinu pre nego što budu smešteni u utočište u Čengduu, glavnom gradu jugozapadne kineske provincije Sečuan.
Pande su stigle u zoološki vrt u Edinburgu u decembru 2011. u okviru desetogodišnjeg sporazuma između RZSS i Kineskog udruženja za zaštitu divljih životinja, koji je kasnije produžen za dve godine.
Tokom boravka u Edinburgu, popularni par je čak napravio poseban tartan u njihovu čast, u crnoj, beloj i sivoj boji koja predstavlja njihovo krzno, i crvenoj koja simbolizuje Kinu.
Ali ubrzo je postalo jasno da njih dvoje ne žele da se razmnožavaju.
Zoološki vrt i veterinari iz Kine napravili su osam pokušaja veštačke oplodnje između para.
Postojao je i neuspeli pokušaj veštačke oplodnje Tian Tian 2013. godine.
Program uzgoja džinovskih pandi zaustavljen je 2021. godine nakon što je Jang Guang kastriran nakon što je lečen od raka testisa.
Džinovske pande je poznato da je teško uzgajati u zatočeništvu, jer medvedi gube interesovanje za parenje na prirodan način – ili jednostavno ne znaju kako.
Ženka pande ima jedan ciklus estrusa u proleće u kojem je plodna samo 24 do 36 sati, prema Međunarodnoj organizaciji za zaštitu Pandas.
„Dali smo značajan doprinos našem razumevanju plodnosti, uzgoja i veterinarske nege džinovskih pandi — što je bilo od stvarne koristi za napore da se zaštiti ova neverovatna vrsta u Kini“, rekao je izvršni direktor RZSS Dejvid Fild.
Pokušaji uzgoja pandi u zatočeništvu prvi put su počeli u Kini 1955. Godine 1963. Ming Ming, prva džinovska panda uzgojena u zatočeništvu, rođena je u zoološkom vrtu u Pekingu.
Pande se nalaze u divljini na jugozapadu Kine, duž Tibetanske visoravni.