SZO čeka na podatke nakon smrtonosnog prvog slučaja ptičjeg gripa uzrokovanog sojem H5N2

SZO čeka na podatke nakon smrtonosnog prvog slučaja ptičjeg gripa uzrokovanog sojem H5N2

SZO je u četvrtak saopštila da čeka pune podatke o genetskoj sekvenci nakon što je čovek umro od ptičijeg gripa u Meksiku u prvoj potvrđenoj ljudskoj infekciji sojem H5N2.

Za sada nisu otkrivene nikakve dalje infekcije povezane sa ovim slučajem, rekao je Aspen Hamond, tehnički službenik u globalnom programu protiv gripa zdravstvene agencije UN.

„Karakterizacija ovog virusa je još u toku i podaci o genetskoj sekvenci bi uskoro trebali biti dostupni“, rekao je Hamond na vebinaru.

„Virusi H5N2 su dugo otkriveni kod ptica.

Ovaj 59-godišnjak, koji je preminuo nakon što je dobio temperaturu, otežano disanje, dijareju i mučninu, nije imao „nikakva istorija izlaganja živini ili drugim životinjama“ i „višestruka medicinska stanja“, navodi SZO u saopštenju.

Stanovnik države Meksiko, na rubu glavnog grada, hospitalizovan je 24. aprila u Meksiko Sitiju i preminuo je istog dana, navodi se u saopštenju.

To je bio „prvi laboratorijski potvrđen slučaj infekcije kod ljudi virusom gripa A(H5N2) koji je prijavljen na globalnom nivou“, saopštila je SZO.

Meksičko ministarstvo zdravlja je u saopštenju navelo da je žrtva imala „istoriju hronične bolesti bubrega, dijabetesa tipa 2, (i) dugotrajne sistemske arterijske hipertenzije“.

„Ne postoji rizik od zaraze za populaciju“, navodi se u saopštenju i dodaje da su „svi uzorci identifikovanih kontakata (pacijenata) negativni“.

Vlasti nadgledaju farme u blizini kuće žrtve i uspostavile su stalni sistem praćenja za otkrivanje drugih slučajeva divljih životinja u toj oblasti, dodaje se u saopštenju.

Meksičke zdravstvene vlasti prijavile su potvrđeni slučaj SZO 23. maja nakon sprovođenja laboratorijskih testova.

Izvor izloženosti virusu trenutno je nepoznat, saopštila je SZO, iako su prijavljeni slučajevi H5N2 kod živine u Meksiku.

Na osnovu dostupnih informacija, rizik za opštu populaciju je „nizak“, dodala je agencija sa sedištem u Ženevi.

Druga varijanta ptičjeg gripa, H5N1, širi se nedeljama među stadima muznih krava u Sjedinjenim Državama, sa malim brojem slučajeva prijavljenih među ljudima.

Ali nijedna od njih nije infekcija od čoveka do čoveka, a bolest prelazi sa goveda na ljude, saopštile su vlasti.

Ne postoji specifična vakcina koja bi sprečila infekciju virusom ptičjeg gripa.

Međutim, kandidatske vakcine su razvijene kao deo spremnosti za pandemiju.

SZO ukazuje da je zaključila sporazume sa 15 proizvođača vakcina da imaju pristup u realnom vremenu za oko 10 odsto proizvodnje budućih vakcina u slučaju pandemije ptičijeg gripa.

Doze bi se distribuirale zemljama na osnovu rizika i potreba za javno zdravlje.