Svetske lokacije se bore za Unesko mesto

Svetske lokacije se bore za Unesko mesto

Više od 50 svetskih sajtova se nada da će se uvrstiti na listu priželjkivanog nasleđa UN-a na sastanku koji je otvoren u nedelju u Rijadu, dok se neki zvaničnici, uključujući Veneciju i Kijev, suočavaju sa rizikom od smanjenja ocene.

Unesko, obrazovna, naučna i kulturna organizacija Ujedinjenih nacija, vodi listu svetske baštine, za koju kaže da je odraz kulturne i prirodne raznolikosti planete.

Agencija se sastaje jednom godišnje kako bi ažurirala listu, uvrštavanje na koju mnoge zemlje vide kao ključno za turizam i mogućnost prikupljanja sredstava za očuvanje lokaliteta.

Nasuprot tome, zemlje žele da izbegnu izbacivanje sa liste, uključujući Australiju koja je nedavno uložila velike napore da izbegne isključenje Velikog koralnog grebena zbog vladinih nedostataka u zaštiti prirodne lokacije od uticaja klimatskih promena i turizma.

Na sastanku u Saudijskoj Arabiji neke dobro uspostavljene lokacije, uključujući Veneciju i Kijev, biće u centru pažnje za moguću kvalifikaciju „u opasnosti“, što je prva stanica ka isključenju sa liste koja sadrži 1.157 lokacija, od kojih je 900 kulturnih, 218 prirodnih i 39 mešovitih.

Šest lokacija bi moglo biti proglašeno „u opasnosti“ na sastanku u Rijadu, pridruživši se 55 već na toj listi za praćenje.

Venecija je u opasnosti od porasta nivoa vode, koji se pripisuje klimatskim promenama i prevelikom broju turista, rekao je za AFP Lazare Elundu Asomo, direktor Svetske baštine Uneska.

Ukrajinskim lokacijama Kijevu i Lavovu „preti uništenje“ u tekućem ratu sa Rusijom. „Ne znamo šta će se dogoditi“, rekao je on.

Ovogodišnji podnosioci zahteva za uvrštavanje na listu—53 uključujući zaostatak od prošle godine kada je sastanak, zakazan u Rusiji, otkazan zbog rata—predstavlja veliki broj malo poznatih mesta, kao što je Koh Ker, udaljeno mesto u severna kambodžanska džungla sa nekoliko arheoloških nalazišta koja datiraju iz vremena kmerskog carstva.

Turska se nada priznanju svojih srednjovekovnih džamija sa drvenim konstrukcijama, dok je Francuska ušla u Maison Carree (Kvadratnu kuću) u jugozapadnom gradu Nimu, dobro očuvanom drevnom rimskom hramu.

Tunis se u međuvremenu nada da će ostrvo Đerba dobiti na listi, ne zbog masovnog turizma po kojem je poznato, već zbog svog „kulturnog pejzaža“.

Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan podneli su zajedničku prijavu za koridor Zarafšan-Karakum, 900 kilometara (600 milja) duž drevnog Puta svile.

Uvrštavanje na listu baštine je „priznanje“ da dotične zemlje imaju lokalitete koji su „važni i doprinose razvoju našeg čovečanstva“, rekao je Elundu Asomo.

Ovogodišnje prijave odražavaju trend ka većem broju memorijalnih mesta, kao što je prijava Ruande za četiri lokacije u znak sećanja na genocid nad Tutsi populacijom u zemlji.

Argentina predlaže mesto komemoracije žrtvama vojne diktature 1970-ih i 80-ih godina, a Francuska i Belgija predlažu mesta sećanja na Prvi svetski rat.

Sastanak Komiteta za svetsku baštinu završava se 25. septembra.