Strašna suša na Siciliji uvenula je polja žita, lišila stoku pašnjaka i izazvala bujicu šumskih požara, uzrokujući štetu koja se ove godine već procenjuje na 2,7 milijardi evra.
U pokušaju da ublaži posledice krize sa vodom, italijanska vlada je početkom maja proglasila vanredno stanje na južnom ostrvu, deblokirajući sredstva za kupovinu cisterni za vodu, bušenje bunara i renoviranje pumpnih stanica i stanica za desalinizaciju.
Ali meseci visokih temperatura koji su usledili nisu učinili ništa da poboljšaju ionako strašne uslove, jer su farmeri odustali od žetve i sada se pitaju kako će hraniti i napojiti svoje životinje.
„Nema nade, jer kiša nije padala od maja prošle godine“, rekao je Salvatore Michele Amico, farmer u blizini grada San Kataldo u suvoj unutrašnjosti Sicilije.
„Sva zasađena polja su izgubljena: nema pšenice, ječma, ovsa“, rekao je Amico za AFP.
Zemljište u ovim krajevima, lišeno rastinja, ogoljeno je i ispucalo. Reke, bare i pojilice su presušene, a poljoprivredna oprema miruje na nekada produktivnom zemljištu, dok krave lutaju u potrazi za vlatitom trave.
Nekada žitnica starog Rima, očekuje se da će Sicilija ove godine doživeti pad žetve pšenice za više od 50 odsto, navodi poljoprivredni lobi Koldireti.
„Ove godine nije padala kiša, tako da nismo ništa požnjeli i ne možemo da hranimo ili napojimo životinje“, primetio je drugi obližnji farmer, Bepe Palmieri, čija je zemlja ranije izdržavala stoku i koze, kao i polja žita i napajanje.
Dok se ulažu napori da se hrana dovede spolja, situacija sa vodom je „kritična“, rekao je Palmieri.
„Nema vode za životinje da piju, ne znamo šta da radimo. Imamo problema sa pristupačnošću, određene vrste cisterni ne mogu da dođu i obezbede vodu životinjama“, rekao je on.
Farmer Fabio Skarantino stoji ispred svog stada stoke. Njihove svetlosmeđe kože odgovaraju suvom, prašnjavom pejzažu iza njih.
„Klimatske promene na Siciliji su stvarne. U prošlosti smo pričali o tome, ali nikada nismo mogli da zamislimo da ih iskusimo iz prve ruke“, rekao je Skarantino.
Za razliku od obala Sicilije, koje se u velikoj meri oslanjaju na turizam, „u sicilijanskom zaleđu, koje zavisi od stočarstva i poljoprivrede, klimatske promene igraju značajnu ulogu“, rekao je on.
Porodice koje se generacijama bave poljoprivredom ostavljene su bez izgleda za budućnost, uključujući i stočare koji su decenijama gradili krvne loze svojih životinja, rekao je Masimo Primavera, direktor kompanije Coldiretti za oblast oko Kaltanisete, grada od 250.000 stanovnika u centru Sicilije.
Osim pretnje po stoku i žitna polja, suša utiče i na voćke, vinograde i maslinjake u ukupnom iznosu od više od 2,7 milijardi evra, kaže Koldireti.
U međuvremenu, 5.800 hektara poljoprivrednog zemljišta izgorelo je od početka jula zbog šumskih požara koji izbijaju sa sušnim uslovima, saopštila je grupa.
Pogoršanje efekata suše je nedostatak ulaganja u infrastrukturu „kako bi se sprečilo rasipanje vode“, rekao je Koldireti.
Prema italijanskom Nacionalnom institutu za statistiku (Istat), Sicilija ima jednu od najvećih stopa rasipanja vode za piće u zemlji, sa 51,6 odsto vode izgubljeno iz distributivnih krugova 2022. godine.
Istat, koji kaže da se svaki dan u Italiji izgubi 157 litara po osobi, za otpad okrivljuje „stalno stanje neefikasnosti mnogih distributivnih mreža“.