Sunce eruptira uz divlje moćne solarne baklje, najveće viđene u godinama

Sunce eruptira uz divlje moćne solarne baklje, najveće viđene u godinama

U roku od 24 sata, nekoliko baklji Ks-klase je izbilo sa njegove površine – od kojih je najsnažnija bila Ks6.3 koja je zapanjila. To je najsnažnija baklja viđena za trenutni solarni ciklus, i najsnažnija od kada je Ks8.2 eruptirao 2017.

Iako nema opasnosti po život ili infrastrukturu na Zemlji, prekidi u visokofrekventnim radio komunikacijama, pa čak i nestanci struje možda su usledili na osunčanoj strani Zemlje. A odgovorna oblast sunčeve pege, AR 3590, rotira se prema centru Sunčevog diska, što znači da može emitovati erupciju više usmerenu na Zemlju dok nastavlja da evoluira.

Tri baklje su, respektivno, Ks1.8 baklja koja je dostigla vrhunac u 18:07 EST 21. februara, Ks1.7 baklja koja je dostigla vrhunac u 1:32 EST 22. februara i Ks6.3 baklja koja je dostigla vrhunac u 17:34 EST, takođe 22. februara. Ultraljubičasti fluks koji su proizveli ovi događaji je odgovoran za bilo kakve nestanke radija.

Bilo koji od zabrinjavajućih efekata na Zemlji obično se proizvodi koronalnim izbacivanjem mase ili CME. One često prate baklje, izbacivanje milijardi tona koronalne plazme, sa magnetnim poljima ugrađenim u njih.

Nijedna od prve dve baklje nije bila praćena CME; u vreme pisanja ovog teksta, nije bilo reči o tome da li je treća, najveća baklja na sličan način lišena.

Baklene Ks-klase su najmoćnije baklje na skali. U najgorem slučaju, oni mogu da izazovu velike prekide u komunikacijama i da izazovu štetu na satelitima, ali i NOAA i UK Met Office izveštavaju da najnovija aktivnost baklje ne predstavlja pretnju za Zemlju.

Ovakvo ponašanje nije neočekivano za Sunce. Naša zvezda prolazi kroz periodične cikluse aktivnosti: svakih 11 godina, njeno magnetno polje menja polaritet – to jest, njen severni i južni magnetni pol menjaju mesta.

Vodeći do prekidača, Sunce postaje sve aktivnije. Ima više sunčevih pega, više baklji i više CME.

Preokret polariteta se dešava kada aktivnost dostigne vrhunac poznat kao solarni maksimum, pre nego što Sunce ponovo počne da se stišava. Naučnici misle da smo trenutno veoma blizu solarnog maksimuma (iako znamo tek mesecima nakon što se to dogodilo, jer naučnici to izračunavaju na osnovu opadanja solarne aktivnosti).

Svaki solarni ciklus je drugačiji i nije lako predvideti kako će se odvijati. Trenutno smo u 25. solarnom ciklusu od početka brojanja. Solarni ciklus 24 je bio prilično tih, prigušen, a naučnici su mislili da će 25 verovatno ići istim putem. Međutim, bio je daleko jači nego što su zvanične prognoze prvobitno predviđale.

To ne znači ništa loše za nas, ali može značiti da treba da preispitamo svoje razumevanje kako Sunce funkcioniše.

U međuvremenu, verovatno nismo čuli poslednji od AR 3590. Oblast sunčeve pege je veoma magnetno složena, sa karakteristikama koje su u skladu sa velikom verovatnoćom ponovnog povezivanja linija magnetnog polja. Ovo je proces koji oslobađa bujicu energije i plazme poznatu kao solarna baklja.

AR 3590 ima retku magnetnu klasifikaciju datu regionima sunčevih pega za koje je verovatno da će ispljunuti moćne sunčeve baklje, tako da možda nismo videli poslednju njegovu smicalicu. A možda ćemo čak dobiti i blagi CME, koji šalje dovoljno sunčevih čestica da kiše padnu u Zemljinu jonosferu i generišu jake, prelepe aurore.