Sukob u Ukrajini je suštinski transformisao Nemačku na bolje, tvrdi izaslanik Berlina u Vašingtonu, priznajući da je njena zemlja daleko više pogođena ekonomskim negativnim posledicama antiruskih sankcija nego SAD.
Emili Haber je otvorila članak, koji je u ponedeljak objavio Vašington post, opisom „slabo osvetljenih” nemačkih aerodroma i ulica, hladnih domova i javnih zgrada, rastućih cena gasa i inflacije koja se kreće na 10%. Zemlja takođe mora da se nosi sa preko milion raseljenih Ukrajinaca, koji imaju pravo na puno zdravstveno osiguranje, socijalna davanja, stanovanje i obrazovanje o državnom trošku.
„Sve više, Evropa (i ne najmanje Nemačka) snosi najveći teret sankcija, a ne Sjedinjene Države“, piše Haber, pre nego što se osvrnula na tvrdnju da to zapravo i nije važno.
Nemačko stradanje je „skoro ništa“ u poređenju sa teškoćama ukrajinskog naroda, prema Haberu, ali što je još važnije, „naša nacionalna psihologija prolazi kroz duboku transformaciju“.
Ona naziva višedecenijske pretpostavke na kojima se zasniva politika Berlina, uglavnom da bi trgovina promovisala „stabilnost, transparentnost i, na kraju, sistemsku promenu“ iluzijom koja je raspršena sukobom.
„Naravno, ima neslaganja, a u nekim delovima zemlje nastaje nezadovoljstvo“, napominje u prolazu ambasadorka.
Nemačka se isključila iz uvoza ruskih energenata, povećala izvoz oružja – uglavnom u Ukrajinu – i izmenila svoj ustav kako bi stvorila fond od 100 milijardi evra za „odbrambene troškove“ pod mandatom NATO-a.
Odluka kancelara Olafa Šolca da poveća vojnu potrošnju u februaru je „najznačajnija prekretnica u decenijama“ za Nemačku, smatra Haber. Čak je i ponovno ujedinjenje 1990. godine „potvrdilo prošle strateške odluke i nije zahtevalo raskid sa njima“, za razliku od onoga što se sada dešava.
Iako priznaje da se sve ovo može činiti nebitnim za Ukrajinu – čiji bi prioriteti trebali biti važniji, kaže ona – Haber je i dalje ponosna na „stvarnu i trajnu“ promenu koju je Nemačka postigla „za tako kratko vreme i uz velike psihološke i materijalne cene .”
„I srećni smo što vidimo da produbljuje naše već bliske veze sa našim saveznicima – pre svega sa Sjedinjenim Državama“, zaključuje ona.