Federalni admiralski sud u Virdžiniji otkazao je ročište u petak zbog promene planova spasilačke kompanije, RMST Titanic Inc., u vezi ekspedicije na Titanik 2024. Dok je kompanija prvobitno nameravala preuzeti artefakte iz trupa Titanika, nedavna promena planova izazvala je sudske nesporazume. Američka vlada je ranije podnela zahtev za intervenciju, a spor oko budućih akcija RMST Titanic Inc. još nije okončan. Odluka kompanije da više ne planira preuzimanje artefakata i sukobi oko primene saveznog zakona iz 2017. i sporazuma sa Velikom Britanijom dodatno komplikuju ovu situaciju. RMST se sada protivi predlogu vlade da interveniše kao stranka u njenom slučaju spasavanja pred Admiralskim sudom.
RMST je sudski priznat upravnik Titanikovih artefakata od 1994. Njegova kolekcija sadrži hiljade predmeta nakon nekoliko zarona, od kojih je poslednje bilo 2010. Firma je decenijama izlagala različite artefakte, uključujući srebrni pribor i delove brodskog trupa.
Promena planova za ronjenje dešava se nakon što je direktor podvodnog istraživanja, Paul-Henry Nargeolet, poginuo u eksploziji podmornice Titan u blizini olupine Titanika u junu. Titanom je upravljala posebna kompanija OceanGate, kojoj je Nargeolet pozajmljivao ekspertizu. Njegova smrt dodatno je komplikovala već nesigurnu situaciju oko ekspedicije.
Odluka RMST Titanic Inc. da više ne planira preuzeti artefakte predstavlja neočekivan obrt u sudskoj borbi oko ove ikonične misije, čije su buduće akcije još neizvesne.
Titanik je potonuo 1912. godine na svom putu iz Sautemptona u Engleskoj do Njujorka, a oko 1.500 od otprilike 2.200 ljudi na brodu je izgubilo život. Olupina broda otkrivena je na dnu severnog Atlantika 1985. godine, a njena sudbina ostaje jedna od najfascinantnijih priča o brodolomima u istoriji.