Studija pokazuje koje oblasti Njujorka tonu, rastu

Studija pokazuje koje oblasti Njujorka tonu, rastu

Naučnici su otkrili da delovi gradskog područja Njujorka tonu i rastu različitim brzinama zbog faktora koji se kreću od prakse korišćenja zemljišta do davno izgubljenih glečera. Iako promene nadmorske visine izgledaju male – delići inča godišnje – one mogu povećati ili umanjiti lokalni rizik od poplava povezan sa porastom nivoa mora.

Nova studija je objavljena u sredu u časopisu Science Advances od strane tima istraživača iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon u Južnoj Kaliforniji i Univerziteta Rutgers u Nju Džersiju.

Tim je analizirao vertikalno kretanje kopna nagore i naniže – takođe poznato kao uzdizanje i spuštanje – širom metropolitanskog područja od 2016. do 2023. koristeći tehniku daljinskog detekcije nazvanu radar sa interferometrijskim sintetičkim otvorom (InSAR). Tehnika kombinuje dva ili više 3D posmatranja istog regiona da bi se otkrilo kretanje površine ili topografija.

Veliki deo kretanja koji su primetili desio se u oblastima gde su prethodne modifikacije Zemljine površine – kao što su melioracija zemljišta i izgradnja deponija – učinile tlo labavijim i stisljivijim ispod sledećih zgrada.

Neki od pokreta su takođe uzrokovani prirodnim procesima koji datiraju hiljadama godina unazad do najnovijeg ledenog doba. Pre oko 24.000 godina, ogroman ledeni pokrivač se širio po većem delu Nove Engleske, a zid od leda visok više od jedne milje prekrivao je ono što je danas Albani u severnom delu Njujorka. Zemljin omotač, pomalo kao savijeni dušek, od tada se polako prilagođavao. Njujork, koji se nalazi na kopnu koje je podignuto odmah izvan ivice ledenog pokrivača, sada tone nazad.

Naučnici su otkrili da se gradsko područje u proseku smanjivalo za oko 1,6 milimetara godišnje – otprilike za istu količinu koliko nokat na nozi izraste za mesec dana. Koristeći radare na satelitima Sentinel-1 ESA (Evropske svemirske agencije), zajedno sa naprednim tehnikama obrade podataka, detaljno su mapirali kretanje i precizirali susedstva i znamenitosti – sve do aerodromske piste i teniskog stadiona – koji jenjavaju brže od Prosečna.

„Napravili smo tako detaljnu mapu vertikalnog kretanja zemlje u oblasti Njujorka da se pojavljuju karakteristike koje ranije nisu primećene“, rekao je glavni autor Brett Buzzanga, postdoktorski istraživač na JPL.

David Bekaert, JPL naučnik i vodeći istraživač projekta, rekao je da praćenje lokalnih promena nadmorske visine i relativnog nivoa mora može biti važno za mapiranje poplava i svrhe planiranja. Ovo je posebno kritično jer klimatska promena na Zemlji gura okeane širom sveta više, što dovodi do češćih neprijatnih poplava i pogoršava destruktivne olujne talase.

Tim je identifikovao dva značajna žarišta slijeganja koja se nalaze zajedno sa deponijama u Kvinsu. Jedna, pista 13/31 na aerodromu LaGuardia, spušta se brzinom od oko 0,15 inča (3,7 milimetara) godišnje. Naučnici su primetili da je aerodrom u toku rekonstrukcija vredna 8 milijardi dolara koja je delimično osmišljena da ublaži poplave iz rastućih voda Atlantskog okeana. Takođe su identifikovali stadion Artur Eš, koji tone brzinom od oko 4,6 milimetara godišnje i zahtevao je izgradnju laganog krova tokom renoviranja kako bi se smanjila njegova težina i sleganje.

Ostala žarišta slijeganja uključuju južni deo ostrva Governors—sagrađen na 38 miliona kvadratnih stopa (3,5 miliona kubnih metara) stena i prljavštine iz iskopavanja metroa sa početka 20. veka—kao i lokacije u blizini okeana na bruklinskom Koni Ajlendu i Arvernu pored More u Kvinsu koje su izgrađene na veštačkom punjenju. Slični nivoi slijeganja uočeni su ispod rute 440 i međudržavnog autoputa 78 u predgrađu Nju Džersija, koji prolaze kroz istorijske lokacije nasipanja, i na ostrvu Rikers, proširen na svoju sadašnju veličinu deponijom.

Naučnici su takođe otkrili prethodno neidentifikovano podizanje u Istočnom Vilijamsburgu u Bruklinu – koje raste za oko 1,6 milimetara godišnje – i u Vudsajdu u Kvinsu, koje je poraslo za 0,27 inča (6,9 milimetara) godišnje između 2016. i 2019. pre stabilizacije. Koautor Robert Kopp sa Univerziteta Rutgers rekao je da su pumpanje podzemnih voda i bunari za ubrizgavanje koji se koriste za prečišćavanje zagađene vode možda odigrali ulogu, ali je potrebno dalje istraživanje. „Zaintrigiran sam potencijalom korišćenja InSAR visoke rezolucije za merenje ovih vrsta relativno kratkotrajnih modifikacija životne sredine povezanih sa podizanjem“, rekao je Kopp.

Naučnici su rekli da gradovi poput Njujorka, koji ulažu u obalsku odbranu i infrastrukturu suočeni sa porastom nivoa mora, mogu imati koristi od procena kretanja kopna visoke rezolucije.