Davno su prošli dani kada je vaš lekar zvao sa osnovnim rezultatima testova. Internet je promenio medicinsku komunikaciju, stavljajući pacijente u kontrolu čitanja svojih laboratorija i brojeva unutar elektronskih portala pacijenata. Mnogi bi rekli da je napredak siguran, ali za starije osobe može doći do digitalnog prekida veze.
Nova studija sa Univerziteta u Hjustonu otkriva da, iako su stariji odrasli postali skloniji nego mlađi odrasli da koriste internet portale zdravstvene zaštite, oni imaju tendenciju da imaju više problema prilikom navigacije takvim sistemima.
„Studija sugeriše da su starije osobe manje tačne u korišćenju onlajn portala za zdravstvenu negu pacijenata u poređenju sa mlađim odraslim osobama. Starije odrasle osobe su napravile više grešaka dok su se kretale po zdravstvenoj veb stranici da bi pročitale svoje laboratorijske rezultate, komunicirale sa lekarima i zakazale termin u poređenju sa mlađi odrasli“, izveštava Stiven Pol Vuds, profesor psihologije, u časopisu Međunarodnog neuropsihološkog društva.
„Takođe smo primetili da je kognitivno funkcionisanje igralo značajnu ulogu u problemima vezanim za uzrast sa korišćenjem ovih onlajn portala za pacijente.
Vuds i bivša doktorantka Anastasija Matčanova sproveli su istraživanje među 49 mlađih (18–35 godina) i 35 starijih odraslih (50–75 godina). Svi učesnici su završili Test navigacije onlajn zdravstvenih zapisa (TOHRN), veb lokaciju koju kontroliše eksperimentatori na kojoj je od učesnika zatraženo da se prijave, pregledaju laboratorijske rezultate, pročitaju poruke dobavljača i zakažu termin. Učesnici su takođe popunili kognitivnu bateriju, upitnike za samoprocenu i mere zdravstvene pismenosti i svakodnevnog funkcionisanja.
„Internet navigacija može da postavi zahteve za nekoliko moždanih mreža i kognitivnih sposobnosti koje obično opadaju sa godinama. Na primer, koristimo vizuelne i motoričke veštine da se krećemo po sadržaju na stranici pomoću tastature, miša ili ekrana osetljivog na dodir, memorije da se prisetimo lozinki i relevantne pretrage uslove i izvršne funkcije za rešavanje problema, planiranje i sprovođenje određenih ciljeva na mreži“, rekao je Vuds. „Kako ovi portali postaju sve prisutniji, važno je osigurati da su dostupni i upotrebljivi za starije odrasle osobe i druge grupe koje mogu doživjeti kognitivne promjene.
U prethodnom radu Vuds je otkrio da su ljudi sa virusom humane imunodeficijencije ili HIV-om imali poteškoća u navigaciji kroz internet portale za zdravlje pacijenata, što je bilo zbog kognitivnih problema u oblastima pamćenja i izvršnih funkcija. Trenutna studija proširuje te nalaze na starije odrasle osobe, koji takođe ponekad mogu da se bore da obavljaju druge aktivnosti svakodnevnog života na internetu, uključujući onlajn finansijsko upravljanje i prevoz.
Nalazi bi jednog dana mogli poslužiti studijama koje pomažu starijim odraslim osobama i drugim kognitivno ranjivim grupama da lakše upravljaju svojim zdravljem i svakodnevnim aktivnostima na mreži.
„Buduće studije bi mogle ispitati moguće prednosti kako strukturalne (npr. poboljšanje veb dizajna ljudskih faktora) tako i individualne (npr. obuka i kompenzacija) kognitivne podrške za poboljšanje navigacije elektronskim zdravstvenim portalima pacijenata za starije osobe“, rekao je Vuds.