Studija otkriva da poruke protiv piraterije imaju negativan efekat, posebno za muškarce

Studija otkriva da poruke protiv piraterije imaju negativan efekat, posebno za muškarce

Preteće poruke koje imaju za cilj sprečavanje digitalne piraterije imaju suprotan efekat ako ste muškarac, pokazalo je novo istraživanje Univerziteta u Portsmutu. Prema istraživanju, žene imaju tendenciju da pozitivno reaguju na ovu vrstu poruka, ali muškarci obično povećavaju svoje piratsko ponašanje za 18%.

Studija je objavljena u časopisu Journal of Business Ethics.

Digitalna piraterija se javlja kada se sadržaju zaštićenom autorskim pravima pristupa iz nelicenciranog izvora, kao što su BitTorrent, riperi za strimovanje ili sajber blokade. To predstavlja značajan izazov za kreativne ekonomije širom sveta, koštajući industrije milijarde godišnje.

Ovaj rad proučava koliko su poruke protiv piraterije efikasne kao sredstvo odvraćanja, ispitujući promenu u namerama TV i filmske piraterije među 962 odrasle osobe u poređenju sa njihovim prošlim ponašanjem.

Vodeći autor, Kejt Vitman, iz Centra za sajber kriminal i ekonomski kriminal Univerziteta u Portsmutu, rekla je: „Već znamo da postoji mnogo rodnih razlika u piratstvu jer muškarci imaju tendenciju da piratiraju više nego žene – misle da je to prihvatljivije i niskorizično. Ali ono što smo želeli da pogledamo u ovom istraživanju jeste da li su poruke za borbu protiv piraterije imale drugačiji efekat na muškarce i žene.

„Udubili smo se u interakciju između pola, odnosa prema pirateriji i reakcija na poruke protiv piraterije. I ono što smo otkrili je da kada je u pitanju borba protiv piraterije, jedna veličina definitivno ne odgovara svima.“

Tri poruke koje su ispitane u studiji bile su doslovne kopije tri stvarne kampanje protiv piraterije. Dve kampanje su koristile preteće poruke u pokušaju da se bore protiv piraterije, a treća je bila edukativnog tona.

Vitman je dodao: „Preteća poruka bi mogla da naglasi pravne posledice, rizik od krivičnog gonjenja ili rizik od kompjuterskih virusa, dok obrazovne poruke teže da pokušaju da obrazuju potrošača o moralnoj i ekonomskoj šteti piraterije.

Jedna od pretećih poruka bila je od dobrotvorne organizacije za smanjenje kriminala, Crimestoppers, koja se fokusirala na rizik pojedinca od kompjuterskih virusa, prevare identiteta, krađe novca i podataka i hakovanja.

Druga poruka je zasnovana na kampanji francuske vlade, koja je koristila proces „tri štrajka“, pri čemu su prekršioci dobili dva pismena upozorenja pre nego što im je ukinut pristup internetu.

Obrazovna poruka je preuzeta iz kampanje „Uzmite to kako treba sa originalnog sajta“, koja se fokusira na trošak za privredu i pojedinačne kreativne ljude i upućuje potrošače dalje od piratskih sajtova ka legalnim platformama kao što su Spotifaj ili Netfliks.

Studija je otkrila da jedna preteća poruka utiče na žene da smanje svoje namere za pirateriju za preko 50%, ali muškarci povećavaju svoje piratsko ponašanje. Edukativne poruke nisu imale uticaja ni na muškarce ni na žene.

„Istraživanje pokazuje da poruke protiv piraterije mogu nenamerno povećati pirateriju, što je fenomen poznat kao psihološka reaktansa“, objasnio je Vitmen. „Sa stanovišta evolucione psihologije, muškarci imaju jaču reakciju na ugrožavanje njihove slobode i stoga rade suprotno.

Štaviše, studija je otkrila da su učesnici sa najpovoljnijim stavovima prema piratstvu pokazali najpolarizovanije promene u namerama piraterije – preteće poruke su još više povećale njihovu pirateriju.

List kaže da nalazi imaju značajne praktične implikacije za kreatore politike, kreatore sadržaja i zagovornike borbe protiv piraterije. Razumevanjem kako rod i stavovi utiču na reakcije na poruke protiv piraterije, zainteresovane strane mogu da poboljšaju svoje strategije za efikasnu borbu protiv digitalne piraterije, izbegavajući neželjene posledice.

Vhitman je zaključio: „Ova studija pokazuje da muškarci i žene različito obrađuju preteće poruke. Jasno je da postoji potreba za prilagođenim pristupom u razmjeni poruka protiv piraterije, ali ako poruke ne mogu biti precizno ciljane na određeni pol, najbolje ih je izbjegavati jer mogli bi da povećaju pirateriju.“