Studija istražuje poverenje pacijenata u lekare

Studija istražuje poverenje pacijenata u lekare

Poverenje u svog lekara pokreće pozitivne zdravstvene prakse. U pregledu obima, profesor sociologije SUNI Poli, dr Linda R. Veber, otkrila je nova dostignuća u merenju poverenja, identifikovala one mere poverenja koje imaju poznatu pouzdanost i validnost i uporedila konceptualizacije, dimenzije i indikatore tih instrumenata. Rad je objavljen u časopisu PLOS ONE.

Veber objašnjava da je 10 dimenzija proizašlo iz studije: vernost, tehnička kompetentnost, komunikativna kompetencija, interpersonalna kompetencija (tj. brižnost), poštenje, poverljivost, globalno, ponašanje, pravičnost i sistemsko poverenje/odgovornost.

Pored toga, ovi nalazi pružaju osnovu za teorijsku integraciju ovih dimenzija koja omogućava jedinstven pristup merenju kako bismo bolje razumeli šta je poverenje, šta utiče na poverenje i kako poverenje utiče na uspeh u pružanju zdravstvenih usluga.

Dr Veber je izvršio elektronsku pretragu tri baze podataka (PubMed, SOCAB i PsicINFO).

Dva recenzenta su pregledala te odabrane studije i identifikovala sledećih šest ključnih alata za merenje, od kojih su tri imala kraće, skraćenije derivate: skala poverenja u lekara i njena modifikacija, skala poverenja lekara u Vake Forest i njen kratki oblik, poverenje za odnose sa zdravstvom. Skala i njeno usavršavanje, Skala poverenja u onkologa i njen skraćeni oblik, Skala poverenja u pružaoce zdravstvenih usluga i Skala poverenja u mog doktora.

Od ovih šest različitih alata, samo je skala poverenja u onkologa razvijena i potvrđena u populaciji van SAD. Takođe, međuljudska kompetencija i pravičnost su se pojavile kao novije dimenzije koje zaslužuju dalje proučavanje.