Nesigurnost u ishrani u SAD postala je ozbiljan problem, sa stopom nesigurnosti hrane koja je porasla na 13,5% u 2023. godini, što znači da oko 47 miliona Amerikanaca povremeno nema dovoljno hrane za sebe ili svoje porodice. Ovaj porast u odnosu na 2022. godinu (12,8%) i drastično povećanje u odnosu na 10,2% iz 2021. godine delimično je posledica smanjenja državne pomoći, uključujući programe dodatne pomoći za ishranu (SNAP) i obroke za učenike u školama.
Jedan od ključnih faktora u ovom povećanju su inflacija i rastući troškovi života, posebno hrane i stanovanja. Dok je tokom pandemije COVID-19 država obezbedila značajne ekonomske podsticaje i programe koji su smanjili nesigurnost hrane, povlačenje tih mera dovelo je do toga da mnogi ljudi ponovo postanu ranjivi na glad.
Na primer, programi poput besplatnih obroka za učenike i proširenih poreskih kredita za decu doprineli su smanjenju nesigurnosti tokom pandemije, ali sa njihovim ukidanjem, mnoge porodice se bore da zadovolje osnovne potrebe.
Iako su stope nesigurnosti hrane visoke na nacionalnom nivou, postoje velike regionalne razlike. Države kao što su Oklahoma, Teksas, Misisipi i Luizijana imaju stope nesigurnosti iznad nacionalnog proseka. U Oklahomi, na primer, stopa nesigurnosti hrane je bila 15,4% od 2021. do 2023. godine, jedna od najviših u zemlji.
Sociolozi i stručnjaci za nesigurnost hrane upozoravaju da, bez značajnih promena u politici i daljeg usporavanja inflacije, ovaj problem verovatno neće biti rešen u skorije vreme. To znači da će mnogi Amerikanci, i dalje, imati problema sa pristupom dovoljnoj količini hrane u godinama koje dolaze.