Šta treba da znate o bezbednosti na vodi pre nego što krenete na plažu ili bazen ovog leta

Šta treba da znate o bezbednosti na vodi pre nego što krenete na plažu ili bazen ovog leta

Sa porastom temperatura širom zemlje, mnoge porodice će posetiti plažu, jezero ili lokalni bazen. Sada je vreme da pregledate bezbednosne savete kako bi deca bila bezbedna u blizini vode.

U Sjedinjenim Državama, 973 dece mlađe od 19 godina udavilo se 2021. godine, a još 6.500 je zbrinuto u urgentnim sobama nakon incidenata u blizini davljenja, prema Geriju Kartonu iz Safe Kids Vorldvide, neprofitne organizacije koja radi na sprečavanju povreda u detinjstvu.

U stvari, više utopljenika se dešava tokom leta, a posebno u julu, nego u bilo koje drugo doba godine, prema Dečjoj bolnici u Pitsburgu.

Spasilac okeana u okrugu Palm Bič Danijel Barnikl rekao je da uvek treba da postoji odrasla osoba koja nadgleda vodu.

„Nikada ne plivajte sami“, rekao je.

Odvojite vreme da pređete na bezbednosne procedure i pravila pre odlaska na bazen ili plažu može biti od koristi deci i njihovim roditeljima.

Najvažnija bezbednosna karakteristika bazena u dvorištu je barijera, kao što je sigurnosna ograda, koja sprečava pristup vodi bez nadzora.

Mnoga deca koja su se udavila kod kuće učinila su to u vreme kada se nije očekivalo da budu u vodi.

Međutim, važno je osigurati da deca nauče da plivaju. Postoji mnogo programa koji uče decu da plivaju, uključujući kurseve plivanja Crvenog krsta širom SAD.

Ako dete nestane, zapamtite da se sekunde računaju. Prvo proverite vodu, savetuju stručnjaci za bezbednost. Takođe je važno imati odgovarajuću opremu na raspolaganju kod kuće. To uključuje nešto što se može baciti u vodu da bi dete zgrabilo, mobilni telefon da pozove pomoć, prsluci za spasavanje i pribor za prvu pomoć.

Sva deca bi trebalo da nauče da koračaju ili skaču u vodu koja im je iznad glave i bezbedno se vraćaju na površinu, kao i da budu u stanju da plutaju ili gaze vodu, prema Safe Kids Vorldvide.

Takođe bi trebalo da budu u stanju da se brzo okrenu u vodi i pronađu bezbedno mesto, kombinuju disanje sa kretanjem napred u vodi i izađu iz vode.

Ako je nekoliko odraslih na bazenu, plaži ili jezeru sa grupom dece, izaberite vodenog posmatrača koji može da ima oči na deci u svakom trenutku. Odlična je ideja rotirati posmatrača vode među odraslima na kratko vreme, kao što su intervali od 15 minuta, preporučuju stručnjaci Safe Kids Vorldvide.

Dok ste u bazenu ili oko vode, preporučljivo je izbegavati ometanja. Odložite telefone, knjige i časopise, jer je utapanje često tiho i može se desiti za manje od pet minuta.

Kada završite sa plivanjem, obavezno uklonite sve plovke i igračke za bazen kako mala deca ne bi bila namamljena da posegnu za njima.

Naučite decu da se drže dalje od odvoda u bazenu ili uređaja za usisavanje, koji mogu da zarobe kosu ili udove plivača.

Od 2014. godine, svi javni bazeni i banje u SAD moraju biti u skladu sa Zakonom o bezbednosti bazena i spa centara Virdžinije Grem Bejker, koji je dobio ime po sedmogodišnjoj devojčici koja je umrla nakon što ju je uhvatilo snažno usisavanje vrućine. odvod u kadi 2002. Njena majka je lobirala u Kongresu da zahteva poklopce za odvod i druge bezbednosne karakteristike bazena.

Ali čak i sa tim sigurnosnim elementima, stručnjaci kažu da je dobra praksa proveriti odvode i uređaje pre nego što deca uđu u bazen.

Uvek plivajte sa drugarom ili u oblasti pod nadzorom spasioca.

„Uverite se da ne precenjujete svoje sposobnosti“, rekao je Barnikl. „Spoznaj svoje granice.“

Neka mala ili neiskusna deca nose prsluke za spasavanje koje je odobrila obalska straža SAD. Veličina prsluka za spasavanje treba da bude zasnovana na visini i težini deteta. Nikada ne zamenjujte prsluke za spasavanje za ruke ili prstenove za plivanje na naduvavanje.

Najbolja praksa je da decu držite na dohvat ruke odrasle osobe u svakom trenutku kada su u vodi i naučite ih da uvek traže dozvolu da se približe vodi.

Pridržavajte se sigurnosnih pravila, uključujući zabranu trčanja ili guranja na palubi bazena i zabijanje ljudi u vodu. Takođe je dobra ideja da ih sprečite da žvaću ili jedu dok plivaju ili skaču u vodu.

Stručnjaci takođe preporučuju da se uverite da deca znaju dubinu vode kako ne bi zaronila u plitki kraj i ne bi se povredila.

Otvorena voda, kao što je okean ili jezero, mnogo se razlikuje od bazena u dvorištu.

Deca treba da shvate da može biti ograničena vidljivost i neravne površine u okeanu i jezerima. Takođe ih treba naučiti o strujama i podvodnom toku, koji ih mogu povući pod vodu i dalje od obale.

„Iz godine u godinu u Južnoj Floridi strujne struje oduzimaju više života nego svaka opasnost povezana sa vremenom zajedno“, rekao je Barnikl. „Videli smo da ovde dolaze meštani koji ceo život idu na plažu, a nikada ih nije uhvatila struja, ili misle da jesu i znaju šta da rade. I povući će ih. Izaći ćemo napolje po njih, a oni kažu: ‘Ne mogu da verujem da se to dogodilo.’

Kada ste na plaži ili jezeru, važno je koristiti određena područja za plivanje ili rekreaciju. Pazite na postavljene znakove o opasnostima od vode, kao i na vreme kada će spasioci biti prisutni.