U severnom iračkom autonomnom regionu Kurdistana, u rasadniku u Sarchinaru, stotine mladica bora, eukaliptusa, maslina i nara rastu pod tendama koje ih štite od žestokog letnjeg sunca. Ovaj rasadnik, najstariji u Iraku, predstavlja ključnu komponentu napora da se umanje destruktivni efekti krčenja šuma u regionu.
Niaz Ibrahim iz Svetskog programa za hranu (WFP) UN-a ističe da je skoro 50% šuma u Kurdistanu izgubljeno u poslednjih 70 godina. Gubitak šuma pripisuje se nedostatku vode, porastu temperature, nepravilnom smanjenju padavina i požarima.
Kurdistan, koji sadrži 90% iračkih šuma, suočava se s ozbiljnim izazovima zbog globalnih klimatskih promena i dezertifikacije. Ilegalna seča, šumski požari, vojne operacije i suše značajno doprinose ovom problemu.
Rasadnik u Sarchinaru, uz podršku WFP-a, koristi mikro-mrežaste mreže i vodoefikasne prskalice kako bi poboljšao rast biljaka i smanjio isparavanje. Od početka projekta krajem 2022. godine, godišnja proizvodnja rasadnika je porasla sa 250.000 na 1,5 miliona klica.
Prema planovima WFP-a, u narednih pet godina biće zasađeno 38 miliona stabala na više od 61.000 hektara i očuvano 65.000 hektara šuma. Između 1957. i 2015. godine izgubljeno je više od 600.000 hektara šuma, a poslednjih 14 godina oko 290.000 hektara je zahvaćeno požarima.
Šumski požari često su rezultat suše, nemara građana, i u nekim slučajevima sukoba između Turske i PKK. Tursko bombardovanje PKK-a je, prema nekim izvorima, uzrokovalo nekoliko šumskih požara.
Aktivisti i organizacije civilnog društva u Kurdistanu rade na očuvanju i obnovi šuma. U Sulejmaniji se bore protiv urbanizacije koja ugrožava prirodne resurse, dok u Arbilu lokalne organizacije nastoje da zasade milion hrastovih stabala. Od 2021. godine zasađeno je 300.000 stabala, sa ciljem da se prilagodi klimatskim promenama i očuva dugoročna održivost šumskih ekosistema.