Španija i Portugal oborili aprilske temperaturne rekorde

Španija i Portugal oborili aprilske temperaturne rekorde

Kontinentalna Španija i Portugal oborili su temperaturne rekorde za april, saopštili su zvaničnici u petak, pošto su obe zemlje venule u neuobičajeno ranom toplotnom talasu koji je povećao rizik od požara.

Živa je u četvrtak dostigla 38,8 stepeni Celzijusa na aerodromu u južnom španskom gradu Kordobi, nadmašivši prethodni rekord od 38,6 stepeni Celzijusa u istočnom gradu Elčeu, saopštila je nacionalna meteorološka služba AEMET.

Ovi „privremeni podaci“ još uvek moraju da budu potvrđeni, što je proces koji može da potraje nekoliko dana, rekao je portparol agencije za AFP.

Najviša temperatura u celoj Španiji u mesecu aprilu, međutim, zabeležena je 2013. godine na Kanarskim ostrvima kod severozapadne obale Afrike kada je živa dostigla 40,2 C.

U susednom Portugalu, temperatura u centralnom gradu Mora dostigla je u četvrtak 36,9 stepeni Celzijusa, čime je oboren rekord od 36 stepeni Celzijusa postavljen u aprilu 1945. godine u severoistočnom gradu Pinhao, saopštila je meteorološka agencija IPMA.

Dok su temperature u Portugalu počele da opadaju u petak, užarene vrućine su se zadržale u većem delu Španije, a živa je dostigla 36 stepeni Celzijusa u Kordobi.

Neobično rani toplotni talas izazvan je masom veoma vrućeg i suvog vazduha koji dolazi iz Afrike.

Visoke temperature dovele su do upozorenja o velikom riziku od šumskih požara i pogoršanja uslova suše, zbog čega su neki farmeri u Španiji već ove godine ne posejali seme.

Španska vlada je saopštila da će pokrenuti kampanju praćenja šumskih požara u petak, mesec i po ranije nego inače, zbog ranog dolaska visokih temperatura.

To će uključivati dodavanje pojačanja lokalnim vatrogasnim timovima i „stalno praćenje šumskih požara“ širom zemlje, navodi se u saopštenju ministarstva unutrašnjih poslova.

Požari su do sada ove godine u Španiji opustošili oko 54.000 hektara zemlje, u poređenju sa nešto više od 17.000 hektara u isto vreme 2022, prema Evropskom informacionom sistemu o šumskim požarima.

Prošle godine, Španija je doživela najtopliju godinu od kada su registrovani podaci, a podaci UN sugerišu da je skoro 75 odsto njene zemlje podložno dezertifikaciji zbog klimatskih promena.

Rezervoari za vodu su na polovini svog kapaciteta na nacionalnom nivou, a sindikat poljoprivrednika COAG kaže da se 60 odsto poljoprivrednog zemljišta „guši“ zbog nedostatka padavina.

Španija je najveći svetski izvoznik maslinovog ulja i ključni izvor voća i povrća u Evropi.

Stručnjaci kažu da klimatske promene izazvane ljudskim aktivnostima povećavaju intenzitet i učestalost ekstremnih vremenskih događaja, kao što su toplotni talasi, suše i požari.