Smrtonosni ptičji grip ponovo se pojavljuje u američkim komercijalnim jatima živine

Smrtonosni ptičji grip ponovo se pojavljuje u američkim komercijalnim jatima živine

Visoko patogeni ptičiji grip se prvi put pojavio u američkim komercijalnim jatima živine ove sezone, pogađajući jednu farmu ćuretina u Južnoj Dakoti i jednu u Juti, piše AP.

Američko ministarstvo poljoprivrede izvestilo je da je ptičji grip, koji je smrtonosan za komercijalnu živinu, potvrđen u jatu od 47.300 ćurki u okrugu Džerauld, Južna Dakota, 4. oktobra i na farmi sa 141.800 ptica u okrugu Sanpet u Juti prošlog petka.

Epidemija je prva prijavljena među komercijalnim jatima u SAD od kada je bolest pogodila dve farme ćuretina u Dakotama u aprilu. Zaražena jata se obično uništavaju kako bi se sprečilo širenje gripa, a zatim se farme dekontaminiraju.

Pre prošle nedelje, jedini izveštaji o ptičijem gripu poslednjih meseci u SAD poslednjih meseci bili su sporadične pojave u jatima u dvorištu ili među divljim pticama kao što su patke, guske i orlovi. Dok divlje ptice često ne pokazuju simptome ptičjeg gripa, infekcije kod njih predstavljaju zabrinutost za živinarsku industriju jer ptice selice mogu preneti bolest na ranjiva komercijalna jata.

Ptičiji grip je prošle godine koštao američke proizvođače živine skoro 59 miliona ptica u 47 država, uključujući piliće koje nose jaja, ćurke i piliće uzgajane za meso, što ga čini najsmrtonosnijim izbijanjem u zemlji ikada, prema podacima USDA. Epidemija je izazvala skokove u cenama jaja i ćuretine za potrošače i koštala je vladu preko 660 miliona dolara.

Šteta od izbijanja 2015. godine, koja se smatra najskupljom katastrofom zdravlja životinja u istoriji SAD sa više od milijardu dolara troškova za vladu, iznosila je skoro 51 milion ptica u 15 država.

Infekcije ptičjim gripom kod ljudi su relativno retke i ne smatraju se rizikom za bezbednost hrane. Ali kako pogađa druge vrste, uključujući i neke sisare, naučnici se plaše da bi virus mogao evoluirati da se lakše širi među ljudima. Kambodža je ove nedelje prijavila svoju treću smrt čoveka od ptičijeg gripa ove godine.

Poljoprivredni zvaničnici smatraju da su ovogodišnji slučajevi deo prošlogodišnje epidemije, koja je stigla u SAD u februaru 2022. nakon što se proširila Evropom. SAD su uvele periodična ograničenja na uvoz živine iz Evrope kako bi ograničile potencijal širenja.

„Samo smo ohrabrivali vlasnike ptica da se uvere da povećavaju svoje prakse biobezbednosti jer je ptičji grip i dalje prisutan i lako se može zaraziti“, rekla je Bejli Vulstenhulm, portparolka Odeljenja za poljoprivredu i hranu Jute.

Međutim, proizvođači su čuvali svoju biosigurnost već nekoliko godina, i malo je toga što farmeri mogu učiniti osim koraka koje su već preduzeli kako bi pokušali da zadrže virus van svojih stada. Glavna strategija je da se spreči da se izmet divljih ptica prati u štale za živinu na radničkoj obući i odeći, ili da se stopira na farmskoj opremi, miševima, malim pticama, pa čak i česticama prašine.

Ovo je bio prvi slučaj u Juti ove godine, rekao je Vulstenhulm, ali je prošle godine pogođeno 16 farmi ćuretina, jedna farma jaja i nekoliko jata u dvorištu.

Proizvođači iz Južne Dakote izgubili su skoro 4 miliona ptica prošle godine. Ajova, najteže pogođena država, sa skoro 16 miliona izgubljenih ptica, nije zabeležila nijedan slučaj od marta.