Smrt majki širom SAD se više nego udvostručila tokom dve decenije, a tragedija se odvijala nejednako.
Crnkinje su umrle po najvišim stopama u zemlji, dok je najveći porast smrtnosti zabilježen kod američkih Indijanaca i domorodaca Aljaske. A neke države — i rasne ili etničke grupe unutar njih — prošle su gore od drugih.
Nalazi su izneti u novoj studiji objavljenoj u ponedeljak u časopisu Američkog medicinskog udruženja. Istraživači su posmatrali smrtnost majki između 1999. i 2019. godine – ali ne i nagli porast pandemije – za svaku državu i pet rasnih i etničkih grupa.
„To je poziv na akciju svima nama da razumemo osnovne uzroke—da shvatimo da se nešto od toga odnosi na zdravstvenu zaštitu i pristup zdravstvenoj zaštiti, ali mnogo toga se odnosi na strukturalni rasizam i politike i procedure i stvari koje mi imaju na mestu koje može sprečiti ljude da budu zdravi“, rekla je dr Alison Brajant, jedan od autora studije i viši medicinski direktor za zdravstvenu jednakost u Mass General Brighamu.
Među bogatim nacijama, SAD imaju najveću stopu smrtnosti majki, koja se definiše kao smrt tokom trudnoće ili do godinu dana nakon toga. Uobičajeni uzroci uključuju prekomerno krvarenje, infekciju, bolesti srca, samoubistvo i predoziranje lekovima.
Brajant i njene kolege iz Mass General Brigham-a i Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju na Univerzitetu u Vašingtonu započele su sa nacionalnim vitalnim statističkim podacima o umrlim i živorođenim. Zatim su koristili proces modeliranja kako bi procenili smrtnost majki na svakih 100.000 živorođenih.
Uopšteno gledano, otkrili su neobuzdane, sve veće disparitete. Studija je pokazala da visoke stope smrtnosti majki nisu ograničene na jug, već se protežu i na regione poput Srednjeg zapada i država kao što su Vajoming i Montana, koje su imale visoke stope za više rasnih i etničkih grupa u 2019.
Istraživači su takođe otkrili dramatične skokove kada su uporedili smrtnost majki u prvoj deceniji studije sa drugom i identifikovali pet država sa najvećim porastom između tih decenija. Ta povećanja su premašila: —162% za majke američkih Indijanaca i domorodaca Aljaske na Floridi, Ilinoisu, Kanzasu, Roud Ajlendu i Viskonsinu; —135% za bele majke u Džordžiji, Indijani, Luizijani, Misuriju i Tenesiju; —105% za latinoameričke majke u Džordžiji, Ilinoisu, Indijani, Minesoti i Tenesiju; —93% za crne majke u Arkanzasu, Džordžiji, Luizijani, Nju Džersiju i Teksasu; —83% za majke azijskih i pacifičkih ostrva u Džordžiji, Ilinoisu, Kanzasu, Mičigenu i Misuriju.
„Mrzim da to kažem, ali nisam bila iznenađena nalazima. Sigurno smo videli dovoljno anegdotskih dokaza u jednoj državi ili grupi država da sugerišu da je smrtnost majki u porastu“, rekla je dr Karen Džojnt Medoks, istraživač zdravstvene službe i politike na Medicinskom fakultetu Univerziteta Vašington u St. Louisu koji nije bio uključen u studiju. „To je svakako alarmantno, a imamo samo još dokaza da shvatimo šta se dešava i pokušamo da pronađemo načine da uradimo nešto po tom pitanju.
Maddok je ukazao na to kako, u poređenju sa drugim bogatim nacijama, SAD nedovoljno ulažu u stvari kao što su socijalne usluge, primarna zaštita i mentalno zdravlje. Takođe je rekla da Misuri nije adekvatno finansirao javno zdravlje i da tokom godina studije nije proširio Medicaid. Od tada su proširili Medicaid – a zakonodavci su usvojili zakon kojim se novim majkama daje puna godina zdravstvenog osiguranja za Medicaid. Prošle nedelje, guverner Misurija Majk Parson potpisao je zakone o budžetu koji su uključivali 4,4 miliona dolara za plan prevencije smrtnosti majki.
U susednom Arkanzasu, crnkinje imaju dvostruko veće šanse da imaju smrtne slučajeve povezane sa trudnoćom nego bele žene, prema državnom izveštaju iz 2021.
Dr Vilijam Grinfild, medicinski direktor za porodično zdravlje u Ministarstvu zdravlja Arkanzasa, rekao je da je disparitet značajan i da se „održao tokom vremena“ i da je teško tačno odrediti zašto je došlo do povećanja stope smrtnosti majki u državi za Crne majke.
Stope među crnkinjama su dugo bile najgore u zemlji, a problem pogađa ljude svih socio-ekonomskih pozadina. Na primer, američka olimpijska šampionka sprinterka Tori Bouvi (32) umrla je od komplikacija na porođaju u maju.
Pandemija je verovatno pogoršala sve demografske i geografske trendove, rekao je Brajant, i „to je apsolutno oblast za buduća proučavanja“. Prema preliminarnim federalnim podacima, smrtnost majki je opala 2022. godine nakon što je 2021. porasla na najviši nivo od šest decenija – nagli porast koji stručnjaci pripisuju uglavnom COVID-19. Zvaničnici su rekli da je konačna stopa za 2022. na putu da se približi nivou pre pandemije, koji je i dalje bio najviši u decenijama.
Brajant je rekao da je ključno razumeti više o ovim disparitetima da bi se pomoglo fokusiranju na rešenja zasnovana na zajednici i razumeti koji su resursi potrebni za rešavanje problema.
Arkanzas već koristi telemedicinu i radi na nekoliko drugih načina da poveća pristup nezi, rekao je Grinfild, koji je takođe profesor akušerstva i ginekologije na Medicinskom centru Univerziteta Arkanzas u Litl Roku i nije bio uključen u studiju.
Država takođe ima „perinatalni kvalitet saradnje“, mrežu koja pomaže zdravstvenim radnicima da razumeju najbolje prakse za stvari kao što su smanjenje carskih reza, upravljanje komplikacijama sa hipertenzivnim poremećajima i obuzdavanje povreda ili teških komplikacija povezanih sa porođajem.
„Većina smrtnih slučajeva koje smo pregledali i druga mesta koja smo pregledali… je bilo moguće sprečiti“, rekao je Grinfild.