Skoro polovina Amerikanaca strahuje da njihov novac nije bezbedan u bankama

Skoro polovina Amerikanaca strahuje da njihov novac nije bezbedan u bankama

Skoro polovina – 48 odsto – Amerikanaca zabrinuto je za sigurnost svojih bankovnih depozita, prema anketi Galupa sprovedenoj mesec dana nakon kolapsa Silicijumske doline banke i Signature banke i objavljenoj u četvrtak. Ranije ove nedelje, First Republic Bank je postala treća velika američka finansijska institucija koja je zatvorila svoja vrata u tri meseca, što je ponovo izazvalo strahove o stabilnosti industrije.

Skoro petina (19%) od 1.013 anketiranih Amerikanaca izjavila je da je „veoma zabrinuta” za sudbinu svojih finansija, dok je još 29% „umereno” zabrinuto. Najveća frakcija „nije bila previše zabrinuta“ (30%), a 20% je bilo potpuno bezbrižno.

Brojke su bile slične onima koje je objavio Gallup 2008. nakon kolapsa Lehman Brothers – investicione banke koja se smatra „prevelikom da bi propala“, čija je propast izazvala najgoru finansijsku krizu od Velike depresije.

Republikanci su češće izražavali zabrinutost za sigurnost svog novca, a 55% ih je izjavilo da su zabrinuti, u poređenju sa 51% nezavisnih i samo 36% demokrata. Činilo se da ovi odgovori odražavaju osećanja pojedinaca o partiji u Beloj kući – postavljeno je isto pitanje 2008. nakon što je Lehman Brothers propao pod administracijom republikanaca Džordža V. Buša, republikanci su bili manje zabrinuti (34%) nego demokrate (55%) ) ili nezavisni (44%). Ti brojevi su se promenili samo tri meseca kasnije nakon što je demokrata Barak Obama izabran za predsednika.

Amerikanci koji zarađuju manje od 100.000 dolara godišnje su malo skloniji da brinu o tome da li je njihov novac siguran u banci od onih koji zarađuju više (50% naspram 40%), iako će depoziti bogatijih pojedinaca verovatnije premašiti pokrivenih 250.000 dolara od strane Federalne korporacije za osiguranje depozita.

Navodeći ove brojke i činjenicu da su ispitanici sa fakultetskim obrazovanjem manje zabrinuti od onih bez diplome, Galup je pretpostavio da je zabrinutost oko toga da li su nečiji bankovni depoziti bezbedni posledica nepoznavanja sigurnosne mreže FDIC – iako je anketar priznao nepoverenje u Vlada takođe može biti faktor.

Skoro 200 američkih banaka suočava se sa sličnim rizicima kao SVB i Signature, prema nedavnom radu Mreže za istraživanje društvenih nauka. Bivši potpredsjednik Lehman Brothers Lorens McDonald bio je konzervativniji sa svojom procjenom da je 50 banaka spremnih za kolaps, ali je upozorio da će garancije depozita morati biti povećane da bi se sektor stabilizovao.

Američki predsednik Džo Bajden je insistirao da ništa nije u redu sa bankarskim sektorom u zemlji, ali je obećao da će proširiti zaštitu FDIC-a preko granice od 250.000 dolara ako bude potrebno.