Novi rezultati iz studije koju su vodili istraživači USC u Dečjoj bolnici u Los Anđelesu pokazuju da senzorno prilagođeno okruženje stomatološke klinike stvara manje uznemirujuće iskustvo oralne nege za autističnu decu. Članak otvorenog pristupa dostupan je danas u JAMA Network Open.
„Pokazali smo da je kombinacija kuriranih vizuelnih, slušnih i taktilnih adaptacija—koje se sve lako implementiraju, relativno jeftine i ne zahtevaju obuku za bezbednu upotrebu—dovela do statistički značajnog smanjenja ponašanja i fiziološkog stresa kod autistične dece. tokom čišćenja zuba“, rekla je vodeći autor Leah Stein Duker, docent na USC Chan Odeljenju za radne nauke i radnu terapiju.
U poređenju sa vršnjacima koji se tipično razvijaju, autistična deca imaju veće izazove za oralnu zdravstvenu zaštitu, koji su često povezani sa pojačanim odgovorima na senzorni unos. Zubarska ordinacija je ispunjena potencijalno neodoljivim stimulansima kao što su jako fluorescentno osvetljenje, električni ručni alati i stolice za ležanje. Stein Duker i istraživački tim Senzorno prilagođenog stomatološkog okruženja (SADE), uključujući kolege sa Stomatološke škole Ostrov USC, identifikuju i testiraju inovativne pristupe koji mogu pomoći u ublažavanju tih izazova kako bi se povećao pristup i efikasnost oralne nege.
U ovoj studiji, autistična deca su primala čišćenje iu standardnom kliničkom okruženju i u prilagođenom okruženju. U prilagođenom okruženju, zubar je nosio hiruršku lupu sa pričvršćenom lampom, preko prozora su bile okačene zavese za zamračenje, a na plafon je projektovan usporeni vizuelni efekat (deca su mogla da biraju između podvodne scene „U potrazi za Nemom” ili lava lampe- stil apstraktne boje). Prenosivi zvučnik je puštao umirujuće zvuke prirode i tihu klavirsku muziku. Tradicionalna olovna rendgenska podloga postavljena na grudni koš deteta i omotač u obliku leptira koji je pričvršćen oko stomatološke stolice pružao je osećaj dubokog pritiska od ramena do skočnog zgloba, za koji se pokazalo da smiruje nervni sistem.
Elektrode postavljene na prste deteta merile su elektrodermalnu aktivnost, fiziološku korelaciju aktivacije simpatičkog nervnog sistema srodnu reakciji bori se ili beži. Istraživači su takođe primetili učestalost i trajanje uznemirenog ponašanja koje dete pokazuje tokom čišćenja, kao što je trzanje od zubara, stezanje vilicom, namerno pokušaj da ugrize zubara ili držanje alata iz usta, plač i vrištanje. .
Istraživači nisu pronašli nikakve razlike u kvalitetu nege koja se pruža u adaptiranom okruženju, u poređenju sa redovnim okruženjem. Takođe nisu otkrili značajne razlike u vremenu potrebnom da se dete sedi i spremi za čišćenje, pokazujući da adaptacije ne stvaraju logističke prepreke.
„Toliko intervencija pokušava da promeni osobu“, rekao je Stajn Duker. „Umesto toga, ova intervencija vidi decu onakvu kakva jesu – ne pokušava da ih popravi ili promeni – fokusirajući intervenciju na modifikovanje problematičnih faktora životne sredine kao način da se dete i porodica osnaže da se uspešno angažuju u zanimanju.
Ova publikacija je najnovija iz istraživačkog projekta SADE, koji vodi glavni istraživač profesor Sharon Čermak, a koji datira iz 2011. Od tada, SADE intervencija je replicirana u pilot studijama sa brojnim različitim populacijama u nekoliko zemalja. Međutim, rekao je Stein Duker, ova studija je prva sa dovoljno velikom veličinom uzorka da postigne punu statističku moć.
„Zato što je to studija sa punim napajanjem, uspeli smo da identifikujemo neke druge veoma uzbudljive nalaze“, rekao je Stein Duker. „Na primer, naši podaci su pokazali da je fiziološki stres dece opao čim su ušli u adaptiranu prostoriju za čišćenje zuba pre nego što je stvarno čišćenje uopšte počelo, a taj nivo fiziološkog stresa je predvideo poremećaj ponašanja tokom čišćenja.
Istraživači su takođe identifikovali faktore koji predviđaju uspeh intervencije za bilo kog učesnika: mlađi uzrast i niži koeficijent inteligencije i/ili niži nivo ekspresivne komunikacije su povezani sa proporcionalno većim smanjenjem stresa učesnika.
„Moja ćerka ne može ni da čuje reč ‘zubar’“, rekao je roditelj jednog učesnika. „Ali nakon što je neko vreme bila u [SADE] sobi, mogla je da pogleda svoje zube prvi put posle više od godinu dana.
Pored dispariteta u oralnoj nezi koje doživljavaju posebno autistična deca, studija takođe može pomoći da se zatvori jaz u etničkom disparitetu, jer se 72 procenta roditelja upisane dece identifikovalo kao Hispanoamerikanci. (Napomena: termin „Hispanonac“ se koristi u SAD da se odnosi na ljude koji se identifikuju kao Hispanoamerikanci, Latinoamerikanci, Čikano, Latinoamerikanci, Latinoamerikanci, itd., što se čini da je preferirani pan-etnički termin među onima koji su izrazili sklonost) . Podaci pokazuju da latinoamerička deca u SAD imaju disparitete u oralnom zdravlju: 52 procenta latinoameričke omladine uzrasta od 2 do 19 godina ima zubni karijes (karijes), što je najveća prevalencija u populaciji u poređenju sa nehispanskim crncima (44 procenta), azijatima ( 43 odsto) i bele (39 odsto) omladine. Dvojezični članovi istraživačkog tima SADE obezbedili su vernost učesnicima i porodicama koji govore španski.
Stein Duker i njena laboratorija za prilagođene modifikacije životne sredine će sledeće proučavati efikasnost modifikovanog SADE-a za tipično razvijanje dece sa zubnim strahom i anksioznošću, što je veliki izazov u pedijatrijskoj stomatologiji sa kojim se suočava oko 20 procenata sve dece u SAD. U bliskoj budućnosti, ona takođe planira da prikupi preliminarne podatke proučavajući adolescente i odrasle sa smetnjama u intelektualnom razvoju i/ili autizmom, populacije o kojima se često pita na stomatološkim konferencijama i istraživačkim sastancima.
„Bez obzira na populaciju, moj savet stomatološkim profesionalcima i roditeljima je da rade zajedno na pronalaženju načina da se poboljša celokupno iskustvo klinike“, kaže Stein Duker. „U svakoj stomatološkoj ordinaciji postoje ponderisane rendgenske podloge koje mogu pomoći da se dete smiri; mogu da nose naočare za sunce; mogu da nose kapu koja pokriva uši da bi prigušila buku – sve su to potpuno besplatne i jednostavne adaptacije koje imaju potencijal da se poboljša iskustvo klinike za one sa senzornom osetljivošću, bez negativnog uticaja na sposobnost stomatologa da pruže negu.“