Senzor vode za pametniju poljoprivredu

Senzor vode za pametniju poljoprivredu

Pametni elektronski senzori tla mogli bi omogućiti poljoprivrednicima da isporučuju prilagođene doze vode za svoje usjeve, maksimizirajući proizvodnju hrane uz uštedu vode. Istraživači KAUST-a razvili su brz i osetljiv senzor vlage u zemljištu, u čijem srcu se nalazi metalno-organski okvir (MOF) sa veoma visokim afinitetom prema vodi.

Efikasna upotreba vode je ključni izazov za poljoprivrednike koji se suočavaju sa ishranom rastuće globalne populacije u uslovima klimatskih promena. „Upravljanje navodnjavanjem može pomoći u poboljšanju kvaliteta useva, smanjenju poljoprivrednih troškova i očuvanju vode“, kaže Mohamed Eddaudi, koji je vodio istraživanje zajedno sa Khaledom Salamom. „Visoko osetljivi i selektivni senzori vlage u tlu nude potencijal za poboljšanje procesa upravljanja vodom“, dodaje Salama.

MOF-ovi mogu biti pogodni za detekciju vlage u tlu, pokazali su Eddaoudi i njegovi saradnici. MOF-ovi su visoko porozni sintetički materijali sa unutrašnjom strukturom nalik kavezu koja se može prilagoditi da ugosti specifične male molekule, uključujući vodu. „Sa svojom modularnom poroznom strukturom i jednostavnom funkcionalizacijom, MOF-ovi su odlični kandidati za aplikacije senzora“, kaže Osama Shekhah, naučnik u Eddaudijevom timu. „MOF tanki filmovi su već ugrađeni u elektronske uređaje, otvarajući put njihovom prevođenju u upotrebu u stvarnom svetu“, dodaje on.

MOF-ovi u studiji su odabrani na osnovu njihove hidrolitičke stabilnosti, kapaciteta vode i upijanja vode. „Istražili smo nekoliko različitih MOF-ova, uključujući visoko porozni Cr-soc-MOF-1 koji je razvila naša grupa u KAUST-u koji može da uhvati dvostruko veću težinu u vodi“, kaže dr. student Norah Alsadun.

Tim je obložio MOF-ove na jeftin mikrosenzor sa interdigitalnim elektrodama koji se može proizvesti inkjet štampom ili laserskim graviranjem. Kada je ovaj senzor umetnut u vlažno tlo, vazduh u MOF-u je istisnut vodom, menjajući njegovu električnu kapacitivnost, proces koji se može detektovati i meriti.

Svaki MOF uređaj je testiran na glinovitim i ilovastim peskovitim tipovima zemljišta, što može pokazati značajne razlike u teksturi i kapacitetu zadržavanja vode. „Naročito je da je senzor vlage u zemljištu obložen Cr-soc-MOF-1 pokazao najveću osetljivost, od oko 450% u glinovitom tlu, sa vremenom odziva od oko 500 sekundi“, kaže Salama. Reakcija senzora je bila veoma selektivna za vodu čak i kada su u tlu bili prisutni razni metalni joni.

„Sada dizajniramo i razvijamo prenosivi prototip senzora vlage u zemljištu zasnovanog na MOF-u koji se lako može koristiti za kontrolne eksperimente u stvarnom svetu, merenja na terenu“, kaže Eddaoudi. „Očekujemo da će senzori vlage u zemljištu zasnovani na MOF-u unaprediti tehnologiju senzora vlage u zemljištu sledeće generacije, nudeći automatizovane i precizne sisteme za navodnjavanje“, dodaje Salama.