Šef Svetske zdravstvene organizacije izrazio je u ponedeljak bojazan da zemlje neće uspeti da sklope sporazum o spremnosti za pandemiju do maja, rekavši da nam „buduće generacije možda neće oprostiti“.
Potresene pandemijom COVID-19, 194 države članice SZO pregovaraju o međunarodnom sporazumu koji ima za cilj da osigura da zemlje budu bolje opremljene da se nose sa sledećom zdravstvenom katastrofom ili da je spreče u potpunosti.
Plan je bio da se sporazum zaključi na godišnjem sastanku Svetske zdravstvene skupštine 2024. godine, tela koje donosi odluke SZO, koji se sastaje 27. maja.
Međutim, šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da vreme ističe — i ako niko nije spreman da odstupi, rizikuje da ceo projekat nikuda ode.
Na otvaranju sastanka Izvršnog odbora SZO u Ženevi, Tedros je podsetio zemlje da su se svetski lideri na Generalnoj skupštini UN dogovorili o rešenju pregovora o sporazumu o pandemiji i izmenama Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) do maja ove godine. .
„Moram reći da sam zabrinut da zemlje članice možda neće ispuniti tu obavezu. Vremena je veoma kratko. I postoji nekoliko otvorenih pitanja koja treba da budu rešena“, rekao je Tedros.
Neispunjavanje sporazuma bi bila „propuštena prilika koju nam buduće generacije možda neće oprostiti“, rekao je on.
„Biće potrebna hrabrost i biće potreban kompromis.
„Pozivam sve države članice da rade sa hitnošću i svrhom na postizanju konsenzusa o snažnom sporazumu koji će pomoći da zaštitimo našu decu i unuke od budućih pandemija.
Države članice SZO odlučile su u decembru 2021. da pokrenu proces pregovora i izrade novog međunarodnog instrumenta o prevenciji, spremnosti i odgovoru na pandemiju.
Sporazum bi imao za cilj da obezbedi bolju globalnu spremnost i pravedniji odgovor na buduće pandemije.
Tedros je proglasio kraj COVID-19 kao međunarodno vanredno stanje u javnom zdravlju u maju 2023.
Upravljanje SZO je podeljeno između generalnog direktora Tedrosa, Svetske zdravstvene skupštine i izvršnog odbora.