Satelitska altimetrija otkriva značajne promene nivoa vode u kineskim jezerima

Satelitska altimetrija otkriva značajne promene nivoa vode u kineskim jezerima

Nedavna studija objavljena u Big Earth Data pokazala je kako su naučnici sa Instituta za istraživanje vazduhoplovnih informacija (AIR) Kineske akademije nauka (CAS) iskoristili satelitsku altimetriju da prate promene u nivou vode u 988 kineskih jezera većih od 10 kvadratnih kilometara.

Studija je obuhvatila period od 2002. do 2023. i koristila je skupove podataka sa nekoliko visinomera uključujući ICESat/-2, Criosat-2, Jason-1/2/3 i Sentinel-3A/3B. Tehnike primenjene u studiji obuhvatale su ponovno praćenje talasnog oblika, ekstrakciju nivoa jezera, konstrukciju vremenskih serija, fuziju podataka sa više visinomera i uklanjanje odstupanja.

Nalazi su istakli značajnu funkciju satelitske altimetrije u kompenzaciji oskudice i nedoslednosti konvencionalnih merenja nivoa jezera. S obzirom na ograničenja u pokrivenosti vremena i prostora, satelitska altimetrija se pojavljuje kao vitalna alternativa za procenu vodnog bilansa, dešifrovanje vodnih ciklusa i upravljanje vodnim resursima usred klimatskih i ekoloških promena.

Ovaj ekspanzivni skup podataka, koji uključuje više od decenije praćenja za 55% proučavanih jezera i nudi više od 12 godišnjih merenja za 34% njih, doprinosi ispitivanju dugoročne dinamike jezera. Validacija u odnosu na in situ podatke iz 21 jezera potvrdila je preciznost satelitskih merenja, sa srednjim kvadratnim greškama u rasponu od 0,163 m do 0,596 m za pojedinačne skupove podataka visinomera i 0,332 m za nivo spojenog jezera.

Posmatranja tokom perioda pokazala su preovlađujući porast nivoa vode u kineskim jezerima, pokazujući ukupnu godišnju prosečnu stopu promene od 0,123 m/god tokom 20 godina i 0,151 m/god tokom 10 godina. Trend je bio posebno očigledan u većim jezerima, koja su doživela značajan porast, dok su manja jezera imala tendenciju bržeg opadanja. Region Tibetanske visoravni se odlikovao najznačajnijim porastom akumulacije vode, pokazujući prosečnu godišnju stopu promene nivoa vode koja je prelazila 0,15 m/god tokom poslednje dve decenije.

Ovaj precizan prostorno-vremenski skup podataka predstavlja kapiju ka novim mogućnostima u proceni promena akumulacije vode u jezeru, analiziranju trendova nivoa jezera, razumevanju dinamike plavljenja platoa i ispitivanju zamršene veze između jezerskih ekosistema i njihovih vodnih resursa. Očekuje se da će nalazi ove studije poboljšati naše razumevanje složenih interakcija koje oblikuju raznoliko okruženje jezera u Kini.