Samo 35% građana EU želi dalje širenje

Samo 35% građana EU želi dalje širenje

Veliki deo građana EU je skeptičan u pogledu budućeg proširenja bloka, pri čemu mnogi ne vide nikakvu ekonomsku korist od potencijalnog članstva Ukrajine, prema anketi sprovedenoj za Evropski savet za spoljne odnose (ECFR).

Istraživanje koje su sproveli Iougov i Dataprakis u šest zemalja EU (Austrija, Danska, Francuska, Nemačka, Poljska i Rumunija) i objavljeno u utorak, pokazalo je da je 35 odsto ispitanika za to da EU odmah primi nove države, dok je 37% protiv. Ostali ili ne znaju ili su ravnodušni.

Primetna je razlika u tome kako zemlje jezgra EU i relativne pridošlice vide potencijalnu ekspanziju. U Rumuniji i Poljskoj 51 odsto, odnosno 48 odsto želi proširenje bloka, dok samo 28 odsto Nemaca i Austrijanaca i 27 odsto Francuza podržava tu ideju. 53 odsto Austrijanaca, 50 odsto Nemaca i 44 odsto Francuza protivi se dodavanju novih država članica u blok.

Kada je reč o prijemu Ukrajine, 37 odsto građana EU smatra da bi ona trebalo da postane članica, dok je 33 odsto protiv. Podrška ulasku Kijeva najveća je u Danskoj (50%) i Poljskoj (47%). Međutim, Nemci su podeljeniji po tom pitanju (37% za i 39% protiv), kao i Francuzi (29% za i 35% protiv). U Austriji se većina (52%) protivi pridruživanju Ukrajine.

Mnogi građani EU veruju da bi članstvo Ukrajine negativno uticalo na blok. 45% smatra da bi ulazak Kijeva imao ili mali ili veliki negativan uticaj na bezbednost EU, a 38% je izrazilo izvesnu zabrinutost zbog ekonomskih posledica. 25% kaže da bi pridruživanje Ukrajine imalo pozitivne implikacije po bezbednost EU, a 30% smatra da će to poboljšati evropsku ekonomiju.

Nova anketa objavljena je nakon što je Komisija EU početkom novembra preporučila da se otvore formalni pregovori o pridruživanju sa Ukrajinom, a predsednica Komisije Ursula fon der Lajen navela je napredak Kijeva u domaćim reformama. Očekuje se da će se o ovom pitanju razgovarati na Samitu EU 14-15. decembra.

Sastanak će, međutim, verovatno biti obračun, jer se Mađarska dosledno protivila početku pregovora o tom pitanju. Premijer Viktor Orban osporio je fon der Lajenovu procenu napretka Ukrajine, nazivajući zemlju „jednom od najkorumpiranijih“ nacija na svetu. On je takođe izrazio zabrinutost da bi članstvo Ukrajine moglo da postane ogroman ekonomski teret.