Sakaćenje ženskih genitalija: ukorenjeni ritual sa razornim efektima

Sakaćenje ženskih genitalija: ukorenjeni ritual sa razornim efektima

Zakonodavci u zapadnoafričkoj državi Gambiji odbacili su veoma kontroverzan pokušaj da se poništi zabrana sakaćenja ženskih genitalija.

Gambija je 2015. zabranila ritual nametnut milionima devojaka u Africi, na Bliskom istoku i u Aziji, ali je i dalje rasprostranjen.

Evo nekoliko ključnih činjenica o drevnoj praksi koja se zasniva na nizu ideja o ženskoj seksualnoj čistoći, higijeni, društvenom prihvatanju i muškom seksualnom zadovoljstvu.

Izraz sakaćenje ženskih genitalnih organa (FGM) obuhvata sve procedure koje uključuju delimično ili potpuno uklanjanje spoljašnjih ženskih genitalija, ili druge povrede ženskih genitalnih organa iz nemedicinskih razloga, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Može uključivati delimično ili potpuno uklanjanje spoljašnjeg i vidljivog dela klitorisa, ili klitoralnih žlezda i unutrašnjih nabora vulve.

U svom najekstremnijem obliku ritual može uključivati infibulaciju, sužavanje vaginalnog otvora kroz stvaranje zaptivke koja pokriva, ostavljajući samo mali otvor za mokrenje i menstrualni protok.

Način na koji se ritual praktikuje razlikuje se od zemlje do zemlje.

Osim što izaziva jak bol, može izazvati potencijalno smrtonosne zdravstvene komplikacije, od infekcija i krvarenja do neplodnosti i komplikacija na porođaju.

Takođe narušava žensko seksualno zadovoljstvo.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je 2023. opisao to kao „jednu od najopakijih manifestacija patrijarhata koji prožima naš svet“.

Uprkos sve većem globalnom nastojanju da se zabrani praksa koja se široko smatra odvratnom, broj žrtava sakaćenja ženskih genitalija porastao je za 15 odsto od 2016. godine na oko 230 miliona, prema UNICEF-u za decu.

UNICEF je za povećanje okrivio rast stanovništva u zemljama u kojima se praktikuje feniranje žena.

Ritual je najrašireniji u Africi, gde je više od 144 miliona žena i devojaka osakaćeno, uglavnom na Rogu Afrike.

U Somaliji je osakaćeno 99 posto žena između 15 i 49 godina, 95 posto u Gvineji, 90 posto u Džibutiju i 87 posto u Egiptu, prema UNICEF-u.

UNICEF je procenio još 80 miliona žrtava u Aziji (Indonezija i Maldivi) i šest miliona na Bliskom istoku (Jemen i Irak).

Iako je broj žrtava i dalje zapanjujući, praksa je naglo opala u nekim zemljama.

U zapadnoafričkoj državi Burkina Faso, udeo devojaka od 15 do 19 godina koje su bile podvrgnute FGM opao je sa 83 odsto na 32 odsto u poslednjih 30 godina.

U Liberiji, koja je 2006. godine izabrala prvu ženu na čelu Afrike, taj udeo je pao sa 54 odsto na 20 odsto.

„Jasno je da je ova generacija devojčica manje izložena seksualnom sakaćenju žena nego njihove majke“, rekla je za AFP Izabel Žilet-Fej, predsednica francuskog udruženja koje se bori protiv te prakse, nazivajući pad u nekim zemljama „veoma ohrabrujućim“ .

UN su postavile sebi cilj da iskorene FGM do 2030. godine.

Da bi se to postiglo, poboljšanja će morati da dođu 27 puta brže kako bi se kompenzovao demografski rast u dotičnim zemljama, navodi UNICEF.

Pored zakonske zabrane ove prakse, Žilet-Fej tvrdi da je poboljšanje pristupa obrazovanju za devojčice i dečake ključno za promenu stavova.

U svakoj zemlji bez izuzetka u kojoj nivo školovanja dostiže kraj osnovne škole postoji značajan pad“, rekla je ona.