Ministarstvo pravde SAD objavilo je u ponedeljak da je zaplenilo oko 3,36 milijardi dolara ukradenih bitkoina tokom prethodno nenajavljene racije 2021. na rezidenciju Džejmsa Džonga.
Zhong se u petak izjasnio krivim po jednoj tački optužnice za prevaru, za koju je predviđena maksimalna kazna od 20 godina zatvora.
Američke vlasti zaplenile su oko 50.676 bitkoina, tada procenjenih na preko 3,36 milijardi dolara, od Džonga tokom pretresa njegove kuće u Gejnsvilu, u Džordžiji, 9. novembra 2021, saopštilo je DOJ. To je druga najveća finansijska zaplena od strane DOJ-a do danas, nakon zaplene 3,6 milijardi dolara u navodno ukradenoj kriptovaluti koja je povezana sa hakom kripto berze Bitfinek 2016, koju je DOJ objavilo u februaru.
Prema navodima vlasti, Zhong je ukrao bitkoin sa ilegalnog tržišta Puta svile, mračnog veb foruma na kojem su se droge i drugi nedozvoljeni proizvodi kupovali i prodavali kriptovalutama. Put svile pokrenut je 2011. godine, ali ga je Federalni istražni biro zatvorio 2013. Njegov osnivač Ros Vilijam Ulbriht sada služi doživotnu kaznu zatvora.
„Gotovo deset godina, gde se nalazi ovaj ogroman komad nestalog bitkoina, preraslo je u misteriju od preko 3,3 milijarde dolara“, rekao je američki tužilac Damian Villiams u saopštenju za javnost.
Prema južnom okrugu Njujorka, Zhong je iskoristio ranjivosti tržišta da izvrši hakovanje.
Specijalni agent Tajler Hečer, iz Uprave za prihode – Kriminalistička istraga, rekao je da je Zhong koristio „sofisticiranu šemu“ da ukrade bitkoin sa Puta svile. Prema saopštenju za štampu, Zhong je u septembru 2012. godine stvorio devet lažnih naloga na Putu svile, finansirajući svaki sa između 200 i 2.000 bitkoina. Zatim je pokrenuo preko 140 transakcija u brzom nizu, što je prevarilo sistem za obradu povlačenja na tržištu da pusti približno 50.000 bitkoina na njegove račune. Zhong je zatim prebacio bitkoin na različite adrese novčanika koje su sve bile pod njegovom kontrolom.
Javna evidencija pokazuje da je Zhong bio predsednik i izvršni direktor samokreirane kompanije, JZ Capital LLC, koju je registrovao u Džordžiji 2014. Prema njegovom LinkedIn profilu, njegov rad tamo se fokusirao na „investicije i rizični kapital“.
U njegovom profilu se takođe navodi da je bio „veliki rani investitor bitkoina sa širokim znanjem o njegovom unutrašnjem funkcionisanju“ i da je imao iskustvo u razvoju softvera u jezicima kompjuterskog programiranja.
Zhongovi profili na društvenim mrežama uključuju njegove slike na jahtama, ispred aviona i na fudbalskim utakmicama visokog profila.
Ali ove vrste hakova nisu završile propašću Puta svile. Kripto platforme su i dalje ranjive na kriminalce.
U oktobru 2022. godine, Binance, najveća kripto berza na svetu po obimu trgovanja, pretrpela je hakovanje od 570 miliona dolara. Kompanija je rekla da je greška u pametnom ugovoru omogućila hakerima da iskoriste unakrsni lančani most, BSC Token Hub. Kao rezultat toga, hakeri su povukli izvornu kriptovalutu platforme, nazvanu BNB tokeni.
U martu 2022, drugi haker je pronašao ranjivosti na decentralizovanoj finansijskoj platformi Ronin Netvork i pobegao sa više od 600 miliona dolara – najvećim hakom do sada. Privatni ključevi, koji služe kao lozinke za zaštitu sredstava kriptovaluta u novčanicima, su ugroženi.
Prema izveštaju Chainalisis, kriptovalute u vrednosti od 1,9 milijardi dolara ukradene su hakovima usluga do jula 2022. godine, u poređenju sa nešto manje od 1,2 milijarde dolara u istom trenutku 2021.