SAD zabranjuju sijalice sa žarnom niti

SAD zabranjuju sijalice sa žarnom niti

Kupovina i proizvodnja sijalica sa žarnom niti zabranjena je u SAD od utorka, pod zakonodavstvom za koje Bajdenova administracija kaže da ima za cilj uštedu novca i zaštitu životne sredine.

Novo pravilo podiže minimalni nivo efikasnosti za „sijalice opšteg servisa“, što znači sijalice koje su uvrnute u lampe i plafonske elemente, zabranjujući one koje proizvode manje od 45 lumena svetlosti po vatu snage. Tradicionalne sijalice sa žarnom niti proizvode samo 15 lumena po vatu, prema proizvođaču Philips.

Dok branioci ove mere tvrde da ona ne nalaže upotrebu LED sijalica i ostavlja prostora proizvođačima sa žarnom niti da jednostavno povećaju efikasnost svog proizvoda, kritičari to nazivaju nerealnim. Čini se da je upotreba sijalica u stambenim zgradama glavna meta pravila, jer ne utiče na proizvodnju ili prodaju sijalica sa žarnom niti koje se koriste u saobraćajnoj signalizaciji, reflektorima, lampama za vitrine, svetlima za kućne aparate i u druge specijalne svrhe.

Novi standardi su formulisani 2007. i prvobitno planirani za 2020. pre nego što ih je tadašnji predsednik Donald Tramp izbacio sa strane. Odeljenje za energetiku ih je finaliziralo prošlog aprila. Iako je još uvek legalno posedovati sijalice, oni koji nastave da ih proizvode ili prodaju mogu biti kažnjeni sa čak 542 dolara po sijalici.

LED sijalice traju 25 do 50 puta duže od onih sa žarnom niti i troše 75% manje električne energije, prema odeljenju za energetiku. Savet za odbranu prirodnih resursa je manje entuzijastičan, tvrdeći da koriste jednu šestinu energije od sijalica sa žarnom niti i traju najmanje 10 puta duže.

Zbog efikasnosti LED-a, Ministarstvo energetike tvrdi da će prebacivanje uštedeti porodicama 100 dolara godišnje, iako su same sijalice u proseku 3 do 4 dolara skuplje od njihovih manje efikasnih rođaka. U celoj zemlji, ovo znači uštedu od 3 milijarde dolara godišnje – i smanjiće emisije ugljenika u narednih 30 godina za 222 miliona metričkih tona, navodi agencija.

Kritičari Bajdenove administracije optužili su je da vodi rat protiv ličnog izbora, ističući zabranu sijalica i predloženu zabranu plinskih peći kao neustavna ograničenja slobode potrošača.

Odeljenje za energetiku ne samo da je donelo nove standarde za šporete, već i za mašine za pranje veša, frižidere, mašine za pranje sudova, bojlere i klima-uređaje poslednjih meseci, sa još više pravila, kako se navodi, planirano za peći, opremu za bazene, plafonske ventilatore, punjače baterija, i odvlaživači.

U decembru, odeljenje je objavilo planove za dalje povećanje minimalne efikasnosti sijalica, na 120 lumena po vatu, šaljući kompaktne fluorescentne sijalice na otpad.